Meble na wymiar
Bajeczne wnętrza

Meble na wymiar. Co warto wiedzieć?

W teorii kupno gotowych mebli nie powinno wiązać się z żadnymi problemami. Po prostu idziemy do salonu, wybieramy model, który najbardziej odpowiada nam wymiarami, funkcjonalnością i wyglądem, i ustawiamy go w odpowiednim miejscu. Teoria jednak niekoniecznie pokrywa się z praktyką.

Już w sklepie może okazać się, że znalezienie koloru i wzoru dopasowanego do pozostałych mebli jest niemożliwe. Wymiary? Nawet jeśli znajdziemy mebel o odpowiedniej szerokości, problemem może być głębokość, wysokość lub rozkład półek. Kolejne trudności czekają nas na etapie doboru okuć i sposobu otwierania skrzydeł lub szuflad. Na szczególne problemy powinny przygotować się osoby aranżujące pomieszczenia o niewielkiej powierzchni.

Meble na wymiar. Czemu warto wybrać to rozwiązanie?

Rozwiązaniem wszystkich opisanych problemów będzie zamówienie mebli na wymiar. Decydując się na taki krok, zyskujemy między innymi:

  • możliwość idealnego dopasowania mebla do wnętrza: dzięki temu można zagospodarować małe wnęki lub całe wnętrza o niewielkiej powierzchni. Ta cecha okazuje się też bardzo ważna przy aranżowaniu kuchni i łazienki. Pozwala na zamaskowanie przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz gniazdek elektrycznych bez utraty ich funkcjonalności czy pogorszenia dostępności;
  • dobór rozmieszczenia półek oraz sposobu otwierania: wielkość półek i szuflad powinna być dostosowana do ich przeznaczenia – nie tylko ułatwi to dostęp do przechowywanych przedmiotów, lecz także pozwoli pomieścić ich większą ilość. Jeśli dobrze zagospodarujemy przestrzeń w szafie, możemy uniknąć problemów z wypadaniem rzeczy przy otwieraniu;
  • szeroki wybór materiałów, kolorów i sposobów wykończenia: meble na wymiar to idealne rozwiązanie dla osób, które przy urządzaniu mieszkania nie chcą iść na estetyczne kompromisy i godzić się na ograniczoną ofertę gotowych mebli. Dzięki tej usłudze można określić wszystkie wizualne cechy mebli i osiągnąć efekt uporządkowanego i starannie zaprojektowanego wnętrza.

Meble na wymiar – ceny. Czemu są droższe niż gotowe?

Czy meble na wymiar mają jakieś wady? Właściwie tylko dwie: skomplikowany montaż oraz wyższe ceny. Do pierwszego wrócimy za moment, a teraz skupimy się na tym, dlaczego są one droższe od gotowych modeli. Powodów jest kilka. Najważniejszy to na pewno fakt, że produkcja masowa pozwala zoptymalizować koszty i tym samym zaoferować klientowi przystępniejsze ceny. W przypadku mebli na wymiar wykonywanych od początku do końca na indywidualne zamówienie, konieczne jest wykorzystanie bardziej czasochłonnych i droższych technik.

Równie istotny aspekt to fakt, że do ich powstania konieczna jest współpraca wielu specjalistów. By końcowy efekt spełnił oczekiwania klienta, pomiary w mieszkaniu muszą być wykonane przez fachowców znających specyfikę tego typu prac. Kolejne koszty wiążą się z projektem, wykonaniem oraz montażem (łącznie z transportem oraz wniesieniem).

Projektowanie i wykonanie mebli na wymiar. Komu zlecić?

Firma, której powierzymy wykonanie mebli na wymiar, powinna przede wszystkim spełniać następujące wymagania:

  • doświadczenie: im dłużej dana firma działa na rynku, tym bardziej prawdopodobne jest, że meble będą wykonane na wysokim poziomie, a cała współpraca przebiegnie bez problemów. Z długim rynkowym stażem powinna iść w parze również duża ilość pozytywnych opinii klientów;
  • ciekawe portfolio: przeglądając poprzednie realizacje, można dowiedzieć się, czy styl projektantów danej firmy nam odpowiada;
  • bezproblemowy kontakt z klientem: jest on szczególnie ważny, jeśli zależy nam na tym, aby wszystkie sugestie wysuwane na poszczególnych etapach współpracy zostały wdrożone.

Montaż mebli na wymiar. Czy można zrobić to samodzielnie?

Montaż mebli produkowanych na wymiar jest dużo bardziej złożony niż w przypadku gotowych, seryjnych produktów. Wymaga dużego doświadczenia, przeszkolenia i specjalnych umiejętności ze strony ekipy. Niezbędne poza tym jest użycie odpowiedniego sprzętu. Wszystko to sprawia, że ich samodzielny montaż w zdecydowanej większości przypadków okazuje się niemożliwy. Dlatego dobre firmy dostarczają swoje meble zawsze razem z usługą montażu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.