Dążąc do maksymalnego ocieplenia budynku i obniżenia rachunków za ogrzewanie zapomina się niekiedy o równie istotnym czynniku w kontekście komfortu domowników – izolacji akustycznej. Dlaczego jest ona tak bardzo istotna w mieszkaniach i domach jednorodzinnych? W jaki sposób uwolnić wnętrza pomieszczeń od hałasów?
Źródła hałasu a komfort domowników
Izolacyjność akustyczna oznacza zdolność przegrody budowlanej do zatrzymywania fali dźwiękowej. W budownictwie mieszkaniowym oraz jednorodzinnym parametr ten odnosi się do ścian zewnętrznych stropów i dachów, jak również ścian wewnętrznych. Cześć hałasów dobiega do pomieszczeń z zewnątrz budynku, inne pochodzą z sąsiednich pomieszczeń. Zbyt duży hałas niekorzystnie wpływa na układ nerwowy – w nocy powoduje kłopoty z zasypianiem, w ciągu dnia z koncentracją. Właśnie dlatego izolacja akustyczna jest tak bardzo istotna.
Liberalne normy budowlane w zakresie izolacji akustycznej
Obowiązujące w Polsce przepisy budowlane związane z izolacyjnością akustyczną są dość liberalne. Poziom hałasu panujący wewnątrz budynku, aby nie zaburzać komfortu domowników, nie powinien przekraczać około 35 dB, a w nocy nawet 25 dB. W przypadku wielu mieszkań w bloku, a także budynków jednorodzinnych położonych przy relatywnie ruchliwej drodze, ściany zewnętrzne i wewnętrzne pozbawione warstwy izolacji nie są w stanie zapewnić takiego komfortu akustycznego.
W polskim prawie izolacyjność ścian pomiędzy dwoma pomieszczeniami mieszkalnymi musi wynosić przynajmniej 40 dB, a pomiędzy pomieszczeniem mieszkalnym a sanitarnym – 45 dB. To w wielu przypadkach zdecydowanie za mało, by domownicy odczuwali prawdziwy komfort akustyczny.
Izolacja akustyczna budynku w praktyce
Dlatego tak bardzo istotna jest odpowiednia izolacja przegród. Izolacja ścian zewnętrznych jest najczęściej wykonywana przy pomocy wełny mineralnej skalnej, ponieważ ten materiał świetnie zapobiega utracie ciepła, jak również izoluje fale dźwiękowe. Dokładnie tę samą funkcję spełnia wełna mineralna szklana układana na stropach i dachach skośnych. Równie istotna jest izolacja ścian działowych, do której także wykorzystuje się wełnę mineralną szklaną. Oprócz tego, warto zadbać jeszcze o wybór stolarki okiennej wykonanej z PCV lub drewna cechującej się dobrą izolacyjnością akustyczną.
Przy prawidłowym montażu warstwy izolacji domownicy mogą przez wiele lat cieszyć się świetną izolacją termiczną, jak również pozwalającą na relaks i spokojny sen izolacją akustyczną.