Prawidłowy rozwój dziecka
Mama i dziecko

Prawidłowy rozwój dziecka – sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy rodzic w szczególny sposób dba o prawidłowy rozwój swojego dziecka. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Problemy ze wzrostem

W obecnych czasach dość wielu rodziców niepokoi wzrost ich dziecka, ponieważ obawiają się, że jest on niewystarczający. Jednak dziecko może być niższe od rówieśników i nie powinno to stanowić dla nikogo problemu. Podczas podejrzenia problemów ze wzrastaniem warto przede wszystkim zwrócić uwagę na aktualne siatki centylowe wagi oraz wzrostu dziecka. Jeśli wzrost i waga dziecka znajdują się w odpowiednim przedziale centylowym to nie ma powodów do obaw. Zwrócić uwagę należy na fakt spadania dziecka na siatce centylowej oraz braku wzrostów.

Wady postawy

Wady postawy u dzieci to problem, który również bardzo często nęka współczesnych rodziców. Wady postawy mogą być na przykład w bezpośredni sposób związane ze zbyt małą aktywnością fizyczną, która jest realizowana przez dziecko. Dlatego warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę oraz zaproponować dziecku jakieś atrakcyjne zajęcia sportowe, które je na pewno zainteresują.

Aby zapobiec nieprawidłowemu rozwojowi stopy podczas różnych aktywności fizycznych, sprawdź buty dla dziewczynki lub chłopca marki Bartek, które zapewniają stabilizację pięty i nie powodują ucisku na palcach.

Kłopoty z mówieniem

Kolejnym aspektem, na który zwraca uwagę bardzo wielu rodziców, są kłopoty z mówieniem u ich dziecka. Jeśli dziecko do drugiego roku życia nie zaczyna mówić to mogą występować pewne problemy, ponieważ młody człowiek w tym wieku powinien mieć opanowane od trzystu do czterystu słów. Przyczyny braku mowy u dziecka mogą być bardzo zróżnicowane. W celu ich określenia najlepiej skontaktować się z logopedą, który wskaże kierunek działań, a także zaleci odpowiednie ćwiczenia dla dziecka, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

Trudności z jedzeniem

Trudności z jedzeniem u dziecka to kolejny problem, z którym boryka się sporo rodziców. Rodzice mają wrażenie, że ich dziecko je zbyt mało i z tego powodu również nie rośnie. Jednak w tym przypadku warto również skorzystać z siatek centylowych, które określają normy wzrostu oraz wagi u dzieci. Jeśli dziecko będzie się znajdowało w odpowiednim przedziale siatki centylowej to nie ma problemów do obaw, nawet jeśli na co dzień rodzicom się wydaje, że dziecko nie je zbyt dużo.

Nawiązywanie kontaktów

Dzieci mogą mieć również pewne problemy, które są związane z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Dzieci zazwyczaj uwielbiają bawić się z rówieśnikami oraz chętnie podejmują tego rodzaju aktywności. Jednak niektóre dzieci mogą się obawiać kontaktu z innymi oraz izolować. Warto w tym przypadku głębiej przyjrzeć się zachowaniom dziecka, ponieważ mogą być one spowodowane na przykład zaburzeniami integracji sensorycznej lub zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Niekorzystne zachowanie

Wielu rodziców odczuwa pewien niepokój również w związku z pewnymi zachowaniami u ich dzieci. Wśród nich można wymienić impulsywność, płaczliwość oraz wszelkie agresywne zachowania. Bardzo często jest to standardowy etap rozwoju w życiu dziecka. Jednak powodem takich zachowań może być również pewna sytuacja w życiu dziecka, dlatego w tym przypadku warto skonsultować się z psychologiem, który na pewno będzie w stanie trafnie ocenić sytuację.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.