Ciąża to najbardziej wyjątkowy czas dla każdej przyszłej mamy. Już wtedy dochodzi do nawiązania więzi z dzieckiem, a także ma się wpływ na kształtowanie jego zmysłów. Bardzo duże znaczenie dla rozwoju jeszcze nienarodzonego dziecka, mogą mieć słuchane przez przyszłą mamę dźwięki. Jaka więc muzyka dla dziecka w brzuchu będzie najlepsza oraz jak może wpłynąć na jego dalszy rozwój?
Muzyka w ciąży dla dziecka – dlaczego jest tak istotna?
Odpowiednio dobrana muzyka w ciąży dla dziecka może mieć wpływ na jego życie jeszcze w postaci płodu, a następnie już narodzonego maluszka. Jak wskazują badania, zmysł słuchu rozwija się pomiędzy 16 a 20 tygodniem życia płodu, natomiast już w czwartym miesiącu ciąży dziecko reaguje na różnorodne dźwięki oraz wibracje.
Ważne jest więc, aby otaczało się jak najbardziej różnorodnymi dźwiękami, które pomogą w lepszym wykształceniu słuchu i sprawią, że dziecko szybciej nauczy się mówić. Jest to istotne z punku widzenia rozwoju ze względu na fakt, że maluszek wcześniej i spokojniej zaczyna reagować na muzykę, którą słyszało jeszcze w okresie prenatalnym.
Przykładowa playlista muzyki relaksacyjnej w ciąży
Warto pamiętać, że ciąża w szczególności dla kobiet, które są w niej po raz pierwszy, może być również okresem silnego stresu i niepewności. Jest to całkiem normalne w przypadku nowej sytuacji, należy jednak umieć się odpowiednio zrelaksować. Stan spokoju i odprężenia pomoże osiągnąć odpowiednio dobrana playlista.
Oto kilka z dźwięków, które wpłyną na lepsze samopoczucie mamy, a także zdrowie maluszka:
- Muzyka spokojna – sprzyja wyciszeniu i ukojeniu nerwów.
- Muzyka klasyczna – może mieć wpływ na koncentrację, pamięć, a nawet kreatywność.
- Dźwięki natury – przykładowo, szum morza pomaga się zrelaksować i wypocząć.
Według przeprowadzonych badań naukowych, nieodpowiednią muzyką dla dziecka w brzuchu będą dźwięki z pogranicza rocka, metalu oraz techno. Zaleca się unikać mocnych i nazbyt głośnych melodii, gdyż uspokajająco działają wyłącznie dźwięki o niskiej częstotliwości.
Wpływ dźwięków na rozwój dziecka
Muzyka relaksacyjna w ciąży jest tylko jednym z elementów, mającym wpływ na przyszłe życie dziecka. W tym przypadku, istotne okazują się również m.in. rozmowy z maluszkiem. Lekarze zalecają, aby przyszłe mamy czytały bajki lub śpiewały kołysanki.
Odpowiednio dobrana muzyka dla dziecka w brzuchu, także w postaci głosu matki, wpłynie na jego aktywność ruchową i samopoczucie. Jak się bowiem okazuje, płód między 26 a 27 tygodniem, słysząc znane odgłosy sprawia wrażenie, jakby poruszał się w rytm muzyki z ulubionej playlisty.
Korzyści płynące z muzyki w ciąży
Cały czas prowadzone są zaawansowane badania, które pokazują, jak wielki może być wachlarz korzyści płynących ze słuchanej muzyki w ciąży dla dziecka. Udowodniono, że niektóre dźwięki mogą nie tylko uspokajać, ale również regulować przemianę materii, obniżać ciśnienie, a nawet wspomagać układ oddechowy.
Ponadto, muzyka relaksacyjna w ciąży ma istotne znaczenie na życie dziecka także w okresie pozapłodowym. Według badań, odpowiednio dobrana playlista może kształtować inteligencję dziecka, mowę oraz przyszłą naukę. W przypadku edukacji, zauważa się pozytywny wpływ muzyki na efektywniejszą naukę języków obcych, rozwiązywanie działań matematycznych czy też logicznego myślenia. Dzieci, które zetknęły się z muzyką jeszcze w okresie płodowym, mają ponadto większe zdolności twórcze, a nawet inaczej postrzegają właściwości estetyczne.
W przyszłości, zastosowanie dźwięków muzycznych może pomagać w leczeniu takich zaburzeń i chorób jak np. dysleksja, jąkanie, zaburzenia uwagi, a nawet autyzm. Właśnie dlatego, warto zacząć kształtowanie zmysłu słuchu u dziecka, które znajduje się jeszcze w brzuchu przyszłej mamy.
Autorka artykułu:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych,
studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Źródło informacji:
https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/6938/Muzyka_w_aspekcie.pdf?sequence=1&isAllowed=y,
http://www.zsmdabrowa.edu.pl/publikacje/Wplyw_muzyki_na_rozwoj_dziecka.pdf,
http://www.amazingtoys.pl/jaka-muzyka-dla-dziecka-w-brzuchu.