Warszawa liderem rynku mieszkaniowego w Polsce
Edukacja i rozwój

Warszawa liderem rynku mieszkaniowego w Polsce

Do tego, że mieszkanie jest świetną lokatą kapitału, nikogo przekonywać nie trzeba. Nie bez powodu mnóstwo osób decyduje się na zakup przysłowiowego M4 w Warszawie. Stolica kraju to bardzo atrakcyjne miejsce do życia, pracy i prowadzenia biznesu, a także największy rynek mieszkaniowy w Polsce.

Jak kształtują się ceny mieszkań w Warszawie?

Każdy, kto planuje zakup mieszkania w Warszawie, musi liczyć się ze sporym wydatkiem. Średnia cena za 1 m kw. mieści się w przedziale od 6 460 zł do 11 330 zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest drożej o ok. 11 proc. Sporo zamieszania na rynku narobił koronawirus, niemniej jak oceniają eksperci z firmy deweloperskiej Ronson, ceny nowych mieszkań w Warszawie raczej nie spadną, a utrzymają się na obecnym poziomie – przynajmniej przez jakiś czas, gdyż w dalszej perspektywie należy spodziewać się ich wzrostu. Za najtańszą kawalerkę trzeba zapłacić w stolicy przeciętnie ok. 175 000 zł, a za 3-pokojowy luksusowy apartament ponad 1 200 000 zł.

Nowe mieszkania w Warszawie – czego szukają klienci?

W Warszawie inwestycje deweloperskie z zakresu budownictwa mieszkaniowego obejmują różne segmenty rynku. Wśród nabywców zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się nieduże mieszkania o powierzchni 35-55 m kw. Na brak popularności nie mogą narzekać kawalerki oraz tzw. mikroapartamenty. Mikroapartamenty to nic innego jak lokale użytkowe o powierzchni mniejszej niż 25 m kw. (w Polsce taki właśnie metraż jest wymagany, aby lokal mógł mieć status mieszkania). Z drugiej zaś strony rośnie grono chętnych na luksusowe mieszkania o większym metrażu. Warto też zauważyć, że pandemia nieco zmieniła gusty nabywców, co widać m.in. po zwiększonym popycie na lokale mieszkalne po powierzchni powyżej 50 m kw. koniecznie z balkonem, ewentualnie z dostępem do małego ogródka.

Najpopularniejsze lokalizacje w Warszawie

Niezmiennie od lat najpopularniejszą lokalizacją mieszkaniową w Warszawie jest Śródmieście. W ścisłej czołówce znajdują się ponadto takie dzielnice jak Ochota, Wola, Żoliborz oraz Bielany.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.