Buty dla dziecka
Mama i dziecko

Jak dobrać prawidłowy rozmiar butów dla dziecka?

Dobór prawidłowego rozmiaru obuwia ma ogromne znaczenie dla odpowiedniego rozwoju małej stópki. Wbrew pozorom, nie tylko zbyt mały bucik może nieść za sobą poważne konsekwencje – także zbyt duże obuwie powoduje u dziecka wady postawy. Zatem jak dobrać prawidłowy rozmiar butów dla dziecka?

Dlaczego to takie ważne?

Wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia ma ogromne znaczenie z dwóch względów. Pierwszym, najbardziej podstawowym powodem jest wygoda dziecka. Za małe buty sprawią, że stópki będą obolałe, a zbyt duże – będą przemieszczać się wokół stopy, tym samym powodując potykanie się i ogólną niewygodę.

Jednak źle dobrane obuwie to również drugi, bardzo istotny aspekt. Zbyt małe bądź za duże buciki mogą sprawiać, że dziecko chodzi na palcach lub podkurcza paluszki, a tym samym wzmaga napięcie w tym obrębie. To z kolei może prowadzić do innych, daleko idących zmian w postawie dziecka i powodować m.in. zwyrodnienia kręgosłupa.

Wybór prawidłowego rozmiaru buta – jak dokonać pomiaru?

Buty dla dzieci, podobnie zresztą jak te dla osób dorosłych, powinny być prawidłowo dobrane, aby nie powodowały dyskomfortu. O ile jednak osoba dorosła samodzielnie przymierzająca buta jest w stanie ocenić rozmiar we własnym zakresie, to dzieci, zwłaszcza te najmniejsze, nie są w stanie tego zrobić.

W takiej sytuacji można dokonać pomiaru dziecięcej stopy na kilka sposobów. Jedną z najprostszych metod jest zamienienie tego procesu w zabawę. Można wykorzystać np. masę solną do odciśnięcia dziecięcej stópki, a następnie zmierzyć odległość pomiędzy czubkiem dużego palca a środkową częścią pięty dziecka. Uzyskana w ten sposób wartość oznacza długość dziecięcej stopy. Równie dobrą metodą jest zmierzenie tej odległości sznureczkiem czy zabawa w odrysowywanie stópki na kartce.

W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na to, by dziecko nie podkurczało paluszków u stopy, bowiem to spowoduje zaniżenie pomiaru. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest mierzenie nóżek dziecka popołudniu, gdy są one nieco większe niż rano. W ten sposób można uniknąć konieczności ponownego zakupu obuwia w krótkim czasie. Znając długość dziecięcej stopy, można porównać ją do długości wkładek w wybranym obuwiu i w ten sposób dopasować odpowiedni rozmiar.

Jak to jest z tym zapasem?

Wielu rodziców odczuwa pokusę, by zakupić większe buciki, które wystarczą na dłużej i nie ma w tym nic dziwnego – w końcu dzieci rosną tak szybko, że nierzadko zdarza się, że obuwie trzeba wymieniać w trakcie jednego sezonu (czasami nawet więcej niż jeden raz). Uspokajamy zatem: pozostawienie pewnego zapasu jest jak najbardziej możliwe pod pewnymi warunkami.

Przede wszystkim, zapas w buciku mogą mieć dzieci bez stwierdzonych kłopotów zdrowotnych – związanych z nieprawidłową budową niektórych części ciała lub kłopotami z napięciem mięśniowym. W przypadku takich dzieci rozmiar obuwia powinien być konsultowany ze specjalistą, który wyjaśni, czy maluch może nosić nieco większe buciki, czy raczej należy tego unikać.

W przypadku zdrowych dzieci – zapas może wynosić około 1 cm. To wartość, która pozwala większości maluchów korzystać z obuwia przez cały sezon.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.