Roleta w oknie
Bajeczne wnętrza

Rolety okienne – na co warto się zdecydować?

Okna warto uzupełnić o dopasowane przysłony. Najczęściej są to rolety okienne, które niosą ze sobą szereg korzyści. Różne typy rolet wewnętrznych pozwalają na dobór takiego rozwiązania, które najlepiej wpisze się w potrzeby użytkowników. Sprawdź, jakie rolety warto kupić.

Rolety wolnowiszące

To najtańsze z dostępnych rolet okiennych. Składają się z rolki, tkaniny i mechanizmu sterującego w formie łańcuszka. Mogą być zawieszone na skrzydle okiennym lub zamontowane do ściany lub sufitu.

Spełniają wszystkie podstawowe funkcje – chronią prywatność, zmniejszają nasłonecznienie. Brak osłony rolki sprzyja jednak szybszemu zabrudzeniu tkaniny, a brak prowadnic nie gwarantuje pełnej szczelności.

Rolety w kasecie

To roleta o podobnej konstrukcji jak wolnowisząca, lecz wyposażona w kasetę i prowadnice. Zastosowanie tych elementów powoduje, że jest szczelniejsza i mniej narażona na zakurzenie.

W porównaniu z roletami wolnowiszącymi głównym minusem rolet okiennych w kasecie jest wyższa cena.

Rolety plisowane

Składają się z plisowanego materiału, który przypomina harmonijkę. Ich atutem jest możliwość przysłonięcia dowolnego fragmentu okna od góry, od dołu, a także pośrodku.

Możliwość osłony dolnej części okna powoduje, że plisy dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach na parterze, przy ruchliwych ulicach.

Rolety dzień-noc

To modne obecnie rolety okienne z tkanin w pasy – naprzemiennie kryjących i przepuszczających światło.

Specjalna konstrukcja powoduje, że można nimi dowolnie regulować dostęp światła do wnętrza. Rolety można też podnieść w górę całkowicie lub częściowo. Mogą z powodzeniem zastąpić firanki w nowoczesnych wnętrzach.

Rolety rzymskie

Połączenie stylowego wyglądu i funkcjonalności to rolety rzymskie. To osłony okienne wykonane z tkaniny układającej się w falbany. Po zaciągnięciu rolety tkanina prostuje się i przykrywa okno lub wnękę okienną.

Rolety te mogą zastąpić firanki i zasłony – sprawdzą się w nowoczesnych i tradycyjnie urządzonych wnętrzach. Tkanina jest łatwa do utrzymania w czystości – można ją prać.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.