Pomysły na nietypowe zaadaptowanie poddasza
Bajeczne wnętrza

Pomysły na nietypowe zaadaptowanie poddasza

Aranżacja przestrzeni pod dachem wymaga sporych umiejętności projektowych. Spadzisty strop przeszkadza w normalnej adaptacji przestrzeni do celów użytkowych. Ograniczona przestrzeń, nieregularny kształt ścian, ciasne przejścia: to trudności, z którymi przyjdzie się zmierzyć podczas tego procesu. Przy odrobinie namysłu można jednak w prosty sposób odświeżyć poddasze i nadać mu nowych walorów. Przedstawiamy pomysły na nietypową adaptację przestrzeni pod dachem.

Jakie przeznaczenie może mieć poddasze?

Przestrzeń tuż pod dachem jest najczęściej bardzo ograniczona metrażowo. To zaś sprawia, że nie da się jej zaaranżować w sposób zgodny z oczekiwaniami użytkowymi. Jeśli jednak mamy przynajmniej tyle miejsca, by umiejscowić tam dywan, stolik i krzesła – z poddasza możemy wykreować całkiem przyjemny pokój gościnny. W przypadku przestrzennych pomieszczeń na poddaszu możliwości jest jeszcze więcej. Jedynym ograniczeniem jest wysokość, która nierzadko bywa znacznie niższa, niż jest to na niższych piętrach budynku. Dobrą praktyką jest pójście w stronę minimalizmu i jasnych barw – na ścianach sprawdzi się beton bądź jego imitacja. Sprawi to, że pomieszczenie nabierze przestronności. Nie powinniśmy grodzić poddasza za pomocą ścian działowych, czy też instalować przesadnie dużo akcesoriów. Jeśli zależy nam na funkcjach użytkowych, nadajmy pomieszczeniu wrażenie półsurowego, niedokończonego stanu.

Jak podzielić pomieszczenia na poddaszu, by robiły wrażenie?

Rozróżniamy dwie sytuacje: jedna, w której poddasze jest rozległe metrażowo i jest to nasze całe mieszkanie, lub druga, gdy poddasze jest jedynie częścią domu jednorodzinnego. W pierwszym przypadku możemy pozwolić sobie na odważniejszą aranżację, gdyż w takim przypadku poddasze z pewnością pozwala na swobodniejszą aranżację przestrzenną. Centralna część poddasza może zostać „poświęcona” na salon. Resztę pomieszczeń, w zależności od ich liczby, przeznaczamy na łazienkę, kuchnię oraz, ewentualnie, inne pokoje. Warto pamiętać o wcześniejszych wskazówkach: nie wykorzystujmy zbyt wiele ścianek, grodzących i ograniczających przestrzeń. Dobrze, jeśli poddasze będzie miało charakter półotwarty, nawet kosztem bezpośredniego łączenia się z kuchnią. Na większą dozę prywatności możemy pozwolić sobie w przypadku organizowania przestrzeni dla sypialni czy innych pokojów.

Styl na poddaszu. Bezkonkurencyjny beton

To właśnie jasne, szare ściany robią największe wrażenie. Pozwalają na optyczne zwiększenie przestrzeni, a połączone z drewnianą podłogą są ciekawym rozwiązaniem wizualnym. Beton na ścianach sprawia wrażenie półsurowego, niewykończonego wnętrza – ale właśnie, tylko sprawia takie wrażenie. Przestrzeń staje się nowoczesna, modna i dostosowana do dzisiejszych realiów, nawet jeśli to wciąż tylko poddasze. Co ważne, taka aranżacja znakomicie sprawdzi się zarówno w przypadku gdy naszym celem jest zorganizowanie wystroju salonu, jak i innych pomieszczeń. Poddasze może być nietypowo zaadoptowane na salon, jeśli tylko dostępna przestrzeń na to pozwala. Jeśli ma ono niewielkie znaczenie w kontekście całego domu, zróbmy z niego strych i „pokój awaryjny”, na wypadek niecodziennych sytuacji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.