Pompy do szamba i ścieków – ich rola
Zapchanie instalacji może zakończyć się usterką, której oczywiście warto zapobiec. W tym celu należy regularnie opróżniać szamba. Pompy są specyficzną kategorią urządzeń. Szukając odpowiedniej, warto zwrócić uwagę na wykonanie – powinna składać się z trwałych i solidnych materiałów, które zagwarantują bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Pompy narażone są więc na działanie w niesprzyjających warunkach, co doprowadzić może do rdzewienia, przepięcia elektrycznego lub przegrzania. Należy także określić, z jakim rodzajem zanieczyszczeń przyjdzie się pompie zmierzyć.
Obecnie pompy do szamba i ścieków są urządzeniami wysoko wyspecjalizowanymi. Można wykorzystywać je z powodzeniem do usuwania wody z podtopionych miejsc lub do wypompowywania basenów – do tego typu czynności wystarczy mniej wydajna pompa. Jeśli w ściekach są jednak zanieczyszczenia długowłókniste, powinno się wybrać modele posiadające rozdrabniacz. Kryterium stanowi to, czy posiada się szambo jedno, czy dwukomorowe.
Co warto o nich wiedzieć?
Pompa do szamba i ścieków musi być odpowiednio dostosowana do wielkości zbiornika. Dlaczego? Służy to optymalizacji czasu, w jakim ma ona poradzić sobie z nieczystościami. Posiadając duże szambo, powinno się postawić na urządzenia wyposażone w silniki o dużej mocy, co przekłada się bezpośrednio na wydajność. Rozpiętość mocy w poszczególnych, dostępnych modelach jest szeroka. Istotne jest także dopasowanie pompy do głębokości szamba – pomoże to w dokładnym wypompowaniu nieczystości z samego dna.
Pompy do szamba i ścieków z rozdrabniaczem potrafią ciąć duże kawałki zanieczyszczeń, co pozwala na swobodny przepływ nieczystości. Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie w przyzakładowych i przydomowych oczyszczalniach i rolnictwie, np. przy wypompowywaniu gnojówki.