Pompy do szamba i ścieków
Bajeczne wnętrza

Pompy do szamba i ścieków

Każdy z nas na co dzień ma do czynienia ze ściekami – są to zużyte ciecze, zawiesiny czy opadowe ciała stałe, odprowadzane do zbiorników wodnych. Przydomowe szamba wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Ścieki i szamba to zbiór nieczystości, zużytej wody i różnego rodzaju środków chemicznych. Do ich odprowadzania wykorzystywane są pompy, których niezawodność i sprawne działanie są konieczne dla bezawaryjnego działania całej instalacji.

Pompy do szamba i ścieków – ich rola

Zapchanie instalacji może zakończyć się usterką, której oczywiście warto zapobiec. W tym celu należy regularnie opróżniać szamba. Pompy są specyficzną kategorią urządzeń. Szukając odpowiedniej, warto zwrócić uwagę na wykonanie – powinna składać się z trwałych i solidnych materiałów, które zagwarantują bezpieczeństwo podczas jej użytkowania. Pompy narażone są więc na działanie w niesprzyjających warunkach, co doprowadzić może do rdzewienia, przepięcia elektrycznego lub przegrzania. Należy także określić, z jakim rodzajem zanieczyszczeń przyjdzie się pompie zmierzyć.

Obecnie pompy do szamba  i ścieków są urządzeniami wysoko wyspecjalizowanymi. Można wykorzystywać je z powodzeniem do usuwania wody z podtopionych miejsc lub do  wypompowywania basenów – do tego typu czynności wystarczy mniej wydajna pompa. Jeśli w ściekach są jednak zanieczyszczenia długowłókniste, powinno się wybrać modele posiadające rozdrabniacz. Kryterium stanowi to, czy posiada się szambo jedno, czy dwukomorowe.

Co warto o nich wiedzieć?

Pompa do szamba i ścieków musi być odpowiednio dostosowana do wielkości zbiornika. Dlaczego? Służy to optymalizacji czasu, w jakim ma ona poradzić sobie z nieczystościami. Posiadając duże szambo, powinno się postawić na urządzenia wyposażone w silniki o dużej mocy, co przekłada się bezpośrednio na wydajność. Rozpiętość mocy w poszczególnych, dostępnych modelach jest szeroka. Istotne jest także dopasowanie pompy do głębokości szamba – pomoże to w dokładnym wypompowaniu nieczystości z samego dna.

Pompy do szamba i ścieków z rozdrabniaczem potrafią ciąć duże kawałki zanieczyszczeń, co pozwala na swobodny przepływ nieczystości. Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie w przyzakładowych i przydomowych oczyszczalniach i rolnictwie, np. przy wypompowywaniu gnojówki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.