Wskaźnik BMI dziecka
Zdrowie

Oblicz BMI Twojego maluszka – sprawdź, ile powinno wynosić

Wskaźnik BMI określa stosunek masy ciała do wzrostu i pozwala wykazać, czy osoba, której dotyczy pomiar, wykazuje cechy świadczące o nadwadze, niedowadze czy może jej BMI jest w normie. Czy wskaźnik BMI dla dzieci jest identyczny jak w przypadku osób dorosłych? Jak prawidłowo obliczyć BMI dziecka?

Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index), to opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organisation – WHO) sposób pomiaru wagi i wzrostu wykazujący, czy masa ciała mieści się w normie opracowanej dla danego wzrostu pod względem optymalnych proporcji obu wskaźników. Masa ciała dziecka oceniana jest w różny sposób, zależnie od wieku rozwojowego malucha. Inne proporcje są uznawane za zdrowe w okresie niemowlęcym, inaczej będzie wyglądać ciało zdrowego i prawidłowo rozwijającego się siedmiolatka, a jeszcze inaczej nastolatka i osoby dorosłej. Kalkulator BMI dzieci nie będzie różnił się od tego przeznaczonego dla dorosłych, jednak wskazywane przez niego wyniki będziemy interpretować inaczej względem masy ciała i wzrostu niemowlęcia, a w inny sposób sprawdzając tę wartość dla nieco starszego dziecka.

Jak obliczamy wskaźnik BMI?

Specjalnie opracowany wskaźnik BMI – Body Mass Index, czyli stosunku masy ciała do wzrostu obliczamy za pomocą prostego równania. BMI = masa ciała podawana w kilogramach podzielona przez (wysokość ciała podawaną w metrach)2. Uzyskany wynik interpretujemy według wskaźnika odpowiedniego dla danej grupy wiekowej, ale także wagowej i płciowej. Dla osób dorosłych wynik BMI w przypadku nadwagi wskazuje po prostu wynik powyżej 25, otyłość rozpoznawana jest natomiast przy uzyskanym wyniku powyżej 30.

BMI – kalkulator dla dzieci

Oblicz BMI dziecka samodzielnie.Wskaźnik BMI dla dzieci obliczamy zależnie od wspomnianych wcześniej czynników: wieku dziecka, jego kategorii wagowej oraz płci, z uwagi na różne tempo rozwoju i przyrostu masy ciała u dziewczynek i chłopców, co jest uwarunkowane biologicznie. Oczywiście istnieją odstępstwa od statystycznych norm, jednak wskaźnik BMI, jak wszystkie kalkulatory wartości o uśrednionych normach, opiera się na statystycznych większościach przypadków i nie może być jedynym wyznacznikiem stanu faktycznego, a w żadnym wypadku nie powinien służyć do samodzielnej diagnozy i podejmowania na własną rękę układania planów dietetycznych lub ustalania docelowej, prawidłowej w naszej interpretacji wagi dziecka. Kalkulator BMI dzieci służy jedynie do szacowania i ogólnej oceny prawidłowości rozwoju dziecka, nie może zastąpić wizyty u lekarza oraz fachowej diagnozy wykonanej przez specjalistę dietetyka, chociażby z uwagi na procentową różnicę zawartości mięśni i tkanki tłuszczowej w indywidualnym organizmie.

Ocena prawidłowości odżywienia i prawidłowości przyrostu masy ciała względem wzrostu dziecka przed ukończeniem osiemnastego roku życia, czyli w czasie tak zwanego wieku rozwojowego, oparta jest na specjalnie opracowanych przez WHO tabelach. Wartości podawane przez kalkulator BMI dzieci wykazywane są w centylach. Wynik wskazujący zależność masy ciała względem wzrostu2 dziecka wynoszący powyżej 85 centyla do 95 centyla określany jest jako alarmujący o możliwej otyłości malucha. Otrzymując taki wynik podczas własnych obliczeń, powinniśmy skonsultować rozwój dziecka z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem i wówczas podjąć ewentualne kroki mające na celu zmniejszenie masy ciała dziecka poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i zmiany nawyków, na przykład zachęcania do aktywności fizycznej.

Wskaźnik BMI dzieci – jak go poprawić?

Nadwaga lub niedowaga u niemowląt może być wynikiem nieprawidłowego podawania pokarmu w zbyt dużych lub niewystarczających ilościach, jednak nie zawsze jedynie sposób karmienia ma wpływ na przyrost masy ciała niemowlaka względem jego wzrostu. Konsultacja z lekarzem pediatrą może skutkować zaleceniem wprowadzenia do diety niemowlaka mleka następnego, takiego jak Enfamil Premium MFGM 2. Pomimo iż WHO zaleca karmienie noworodka przynajmniej do ukończenia 6. miesiąca życia pokarmem matki, zdarza się, że ilość mleka mamy nie jest wystarczająca dla potrzeb maleństwa i konieczne bywa, po konsultacji z lekarzem, uzupełnieniem jego diety o mleko początkowe.

Bibliografia:

  1. Dr n. med. Alicja Karney Dr hab. n. med. Anna Oblacińska Dr n. reh. Lesław Kluba Mgr Dorota Świątkowska Otyłość u dzieci i młodzieży. Poradnik dla rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat https://imid.med.pl/images/do-pobrania/fimid-poradnik-web.pdf (data dostępu: 9.05.2021)

RB-M-51760

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.