Wspólnie spędzany czas z rodziną ma istotne znaczenie dla rozwoju dziecka, na każdym etapie jego życia. Sprawdź w co się bawić z maluchami w różnym wieku i jakie piosenki dla dzieci warto im puszczać.
Czas z rodziną najcenniejszy w rozwoju dziecka
Czas spędzany z rodziną jest bardzo istotny w rozwoju każdego dziecka. To jeden z najważniejszych elementów, które kształtują jego więź z rodzicami, przywiązanie oraz zaufanie do nich. Opiekunowie, którzy nie znajdują czasu na wspólną zabawę z dzieckiem muszą zdawać sobie sprawę, że gdy dorośnie nie będzie ono chciało spędzać z nimi swojego wolnego czasu, będzie trudno mówić mu im o swoich problemach, a jako osoba dorosła szybko opuści domowe gniazdo.
Rodzic, który poświęca przynajmniej godzinę dziennie na zabawę z dzieckiem w domu pokazuje mu, że jest ono dla niego ważne. Ponadto kształtuje jego postawy społeczne, uczy go wygrywać i przegrywać oraz działać zespołowo. Takie zabawy z maluchem mogą być zaplanowane lub spontaniczne, dostosowane do pogody lub jego nastroju. Nie należy skracać czasu, który poświęcany jest pociechom, ani zmieniać jego pory. Dzieci bowiem potrzebują poczucia bezpieczeństwa.
Zabawy w domu z niemowlęciem
Wielu opiekunów uważa, że zabawa z niemowlęciem jest zbędna. Nic bardziej mylnego. Bawić się należy już z noworodkiem. W pierwszych dniach dziecka są to delikatne masaże, głaskanie, przytulanie, mówienie do maluszka, śpiewanie mu piosenek. W kolejnych miesiącach zabawy te powinny być bardziej zróżnicowane.
Zarówno matka, jak i ojciec, powinni pozwolić niemowlęciu badać rączkami swoje twarze, chwytać palce, ręce, mogą wprowadzić delikatny masaż stópek i brzuszka. Istotne jest również kładzenie maluszka na brzuszku tak, aby najpierw nauczyło się podnosić główkę, a w późniejszych etapach życia i tułów, opierając się na rączkach.
Niemowlęta wraz z rozwojem ostrości ich wzroku powinny mieć wprowadzoną jego stymulację. W tym celu warto zakupić dwukolorowe, czarno-białe, karty z prostymi wzorami i pokazywać je dziecku. Inne zabawki polecane w tym wieku to różnego rodzaju grzechotki, gryzaki i maty edukacyjne. Istotnymi ich cechami jest różnorodna faktura i kolory oraz wydawanie dźwięków, na przykład szelestu.
Zabawy z przedszkolakami w domu
Czytanie bajek i puszczanie piosenek dla dzieci, należy rozpocząć już od noworodka. Niemowlakom warto włączać muzykę poważną lub szum morza, ich dźwięki bowiem działają na nie uspokajają. Przedszkolaki wolą melodie dostosowane do ich wieku, takie, które przekazują im wartości oparte na ich zainteresowaniach czy problemach wieku dziecięcego.
Dobrymi przykładami będą tu piosenka Bańkę łap lub piosenka Zostań moja przyjaciółką. Inne to miedzy innymi Mucha w samolocie, Idziemy do ZOO, Owoce i Warzywa czy Myję zęby.
Zestawienie najpopularniejszych piosenek dla dzieci znajdziesz na http://www.pimpolio.pl/najpopularniejsze-piosenki-dla-dzieci-najlepsze-10/.
Wspólne słuchanie piosenek dla dzieci nie powinno się kończyć na ich polskich wersjach, warto bowiem oswajać pociechy z prostymi wypowiedziami w języku angielskim, niemieckim czy hiszpańskim. Ważne jest jednak, aby rodzic umiał przetłumaczyć maluchowi tekst na polski, albo choć wiedział o czym jest jego treść.
Na etapie przedszkolnym należy wziąć pod uwagę fakt, że zabawy w domu z dzieckiem powinny wspierać jego rozwój oraz rozwijać kreatywność. Poniżej przedstawione zostały przykładowe propozycje wspólnego spędzania czasu z rodziną:
- Rodzinne gotowanie.
- Lepienie figurek z ciastoliny lub masy solnej.
- Odnajdywanie przedmiotów na obrazkach.
- Rysowanie szlaczków i łączenie liniami cyferek.
- Wspólna gra w Memo.
- Wycinanie i wyklejanie z kolorowego papieru obrazków.
- Tworzenie za pomocą nożyczek (zawsze zaokrąglonych), kleju, kolorowego papieru i mazaków, figurek i postaci z rolek papieru toaletowego.
Zabawy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają to do siebie, że potrafią już wyegzekwować od rodziców swój czas spędzany z rodziną. Często się go dopominają i przypominają o nim.
To dobry znak, bowiem rodzice mają pewność, że pociechom również zależy na budowaniu ich wspólnych więzi. Jednak zabawy w domu z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym powinny być bardziej zaawansowane. Można wykorzystać te, w które bawiono się dawniej, na przykład jeśli maluch potrafi już pisać, idealna będzie gra w Państwa i miasta, inna propozycja to gra w statki, która uczy logicznego myślenia i tak zwanego, mówiąc potocznie, kombinowania. Warto także nauczyć pociechę grać w szachy lub warcaby, jak również zakupić gry, takie jak:
- 5 minut.
- Kalambury.
- Kurnik.
- Sylaby.
- Było sobie życie.
- Scrable.
Artykuł napisała:
Beata Smoter – dziennikarz
Źródło:
- Sheila Ellison, 365 dni kreatywnej zabawy.