Zakup mieszkania jest marzeniem i celem wielu osób. Według nich posiadanie własnych czterech kątów jest potwierdzeniem osiągnięcia sukcesu. Nic dziwnego, że młodzi ludzie gromadzą oszczędności i decydują się na wzięcie kredytu, żeby kupić nowe mieszkania na rynku pierwotnym. Przed podjęciem decyzji warto jednak zdać sobie sprawę, jakie aspekty są ważne, podczas zakupu mieszkania od dewelopera.
Opinie i informacje o deweloperze oraz jego historia
Pierwszym krokiem, przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym powinno być zdobycie informacji na temat konkretnego dewelopera. Niezbędne fakty dostępne są na stronach internetowych, a opinie można znaleźć na forach. Komentarze użytkowników są często dobrym źródłem wiedzy. Jeśli pojawia się wiele opinii pozytywnych, można sądzić, że deweloper wywiązuje się ze swojej umowy i proponuje rzetelne wykonanie usługi. Jeśli jednak na forach powtarzają się niepochlebne komentarze dotyczące tych samych kwestii, świadczy to o pewnych wadach usługodawcy i poddaje w wątpliwość jego wiarygodność. Warto poszukać także informacji o poprzednich realizacjach i opinii mieszkańców. Jeśli inwestycja powstaje etapami, łatwo można skontrolować warunki panujące wokół istniejących budynków. Dostęp do informacji jest naprawdę łatwy, nieważne czy jest to deweloper Szczecin, Wrocław czy Warszawa. Można także zwrócić uwagę czy deweloper posiada nagrody, wyróżnienia lub odznaczenia za swoją pracę. Takie elementy mają wymiar symboliczny i zwiększają prestiż usługodawcy. Przed podpisaniem umowy każdy deweloper powinien pokazać zainteresowanym prospekt informacyjny, w którym zawarte są dane o budowie i samym deweloperze.
Sprawdź wygląd okolicy i istniejących budynków
Przed podpisaniem umowy warto rozejrzeć się po okolicy, jeśli zależy nam na kontakcie z naturą, należy dowiedzieć się, czy deweloper przewiduje zasadzenie drzew, stworzenie miejsc do siedzenia albo placu zabaw. Mieszkania Szczecin Dąbie mieszczą się przy Parku Krajobrazowym. Z apartamentów rozpościera się piękny widok na jezioro. Mieszkania są przestronne i nowoczesne. Warto zwrócić uwagę, jakie atrakcje i instytucje znajdują się blisko inwestycji. Jeśli zależy nam na sprawnej komunikacji miejskiej, należy dowiedzieć się, gdzie ulokowane są najbliższe przystanki autobusowe i tramwajowe. Dla rodzin z dziećmi ważnym aspektem może być odległość do szkoły albo przedszkola. Jeśli planujemy zakup mieszkania z balkonem, warto sprawdzić, z której strony będzie on zamontowany. Fanów zieleni na pewno zainteresuje fakt możliwości posiadania ogródka lub mini tarasu.
Jeśli w pobliżu inwestycji znajdują się już mieszkania danego dewelopera, warto sprawdzić, jakie są wykończenia budynku: rodzaje okien, ogrodzeń, bram. Przed podpisaniem umowy, należy dowiedzieć się, czy strzeżone osiedle ma działające domofony i bramy. Ważne jest również poznanie samego dojazdu do inwestycji, sprawdzenie, czy na drodze wyjazdowej tworzą się korki. Dobrze jest również zapytanie o możliwość posiadania garażu, komórki lokatorskiej albo piwnicy.
Zawartość umowy deweloperskiej
Umowa deweloperska jest bardzo istotnym dokumentem, bo to właśnie na jej podstawie deweloper zbuduje i przeniesie później własność mieszkania. Przed podpisaniem umowy, warto zapytać, czy kupno komórki lokatorskiej albo garażu jest obowiązkowe, jaka jest przewidywana kwota czynszu i od czego ona zależy, czy deweloper jest właścicielem działki, czy inwestycja jest obciążona hipoteką, jakie są kary umowne i czy deweloper posiada umowne prawo do odstąpienia od umowy.
W dokumencie muszą znaleźć się wszystkie niezbędne daty takie jak: oddanie inwestycji do użytku, wpłacenie zaliczki, kolejnych rat, data uzyskania pozwolenia na budowę, czas realizacji mieszkania. Poza tym, w umowie powinny być zawarte warunki odstąpienia od umowy, dokładne dane i informacje o tworzonym mieszkaniu oraz kary umowne dla obu stron. Jeśli jakiś zapis wzbudza wątpliwości, warto skorzystać z porady prawnej. Obecnie deweloperzy Szczecin, Wrocław, Poznań czy Kraków oprócz wybudowania mieszkania proponują także zapewnienie innych atrakcji w częściach wspólnych (basen, siłownia, sauna), o których powinno być wspomniane w umowie deweloperskiej.