Wymiana źródła ciepła
Zdrowie

Wymiana źródła ciepła – jak wybrać kocioł?

Obecna technologia grzewcza pozwala na maksymalizację efektywności energetycznej budynku. Widać to szczególnie w nowopowstałych budynkach. Są to ekologiczne i oszczędne obiekty. Kotły 5 klasy, z certyfikatem Ecodesign wykorzystywane często, jako główne źródło ciepła w nowoczesnych domach, dają także duże możliwości starszym zabudowaniom. Nie ma przypadku w tym, że wielu użytkowników leciwych domów, decyduje się na wymianę kotła. Kotły na pellet i ekogroszek mają szereg zalet. Przede wszystkim, cechują się niskimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi. Wynika to z wysokiej sprawności urządzeń. Ponadto, są to bardzo komfortowe rozwiązania, często wyposażone w automatyczne systemy sterujące i podajniki. Aby w pełni korzystać z zalet nowoczesnych kotłów, należy pamiętać o prawidłowym doborze takiego urządzenia do własnych potrzeb. Szczególnie ważne jest to w przypadku domów wybudowanych jeszcze w starej technologii.

Rodzaj kotła

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są obecnie kotły na paliwo stałe. Są oszczędne i ergonomiczne. Koszty wytworzenia 1 kWh energii za pomocą kotła na ekogroszek to około 0,13 zł. Natomiast dla kotłów na pellet, wartość ta wynosi 0,26 zł. Dzięki podajnikom, piece te są prawie bezobsługowe. Jedyny obowiązek użytkownika to uzupełnienie zasobnika na paliwo, które wykonuje się raz na kilka dni. Sprawność takich kotłów może przekraczać nawet 90%.

Dobór mocy kotła

Kocioł działa wydajnie tylko wtedy, gdy jego moc jest dostosowana do zapotrzebowania budynku. Moc grzewczą urządzenia dobiera się na podstawie następujących parametrów:

  •         Ogrzewana powierzchnia [m2].
  •         Wysokość pomieszczeń [m].
  •         Wskaźnik powierzchniowy – dla nowych budynków wynosi 40 W/m3, natomiast dla budynków bez ociepleń 60 W/m3.

Moc kotła jest iloczynem powyższych wartości. Dla typowych budynków gdzie wysokość pomieszczeń to około 2,60 m, można wyodrębnić standardowe zakresy mocy kotła.

Załącznik:
tabeladefro.png

Audyt energetyczny

Aby jeszcze lepiej określić zapotrzebowanie energetyczne budynku należy wykonać audyt energetyczny. Często wykonuje się go przed procesem termomodernizacji obiektu. Na czym polega audyt? Przede wszystkim określa on obecny stan techniczny budynku oraz aktualne koszty energii wynikające z zapotrzebowania. Audyt obejmuje wszystkie komponenty związane ze zużyciem energii:

  •         ściany, dachy, stropodachy,
  •         stolarkę otworową,
  •         instalacje grzewcze,
  •         instalacje wentylacyjne,
  •         instalacje klimatyzacyjne (jeśli występują),
  •         instalacje c.w.u,
  •         oświetlenie.

Zastosowanie wszelkich dostępnych źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, instalacje do spalania biomasy i inne dostępnie lokalnie odnawialne źródła energii).

Efektem tego jest szereg propozycji zmian w budynku oraz korzyści z nich płynących. Zawiera to także rozwiązania techniczne, jakie powinny zostać wdrożone. Podsumowaniem audytu jest kosztorys planowanych inwestycji i propozycje finansowania przedsięwzięcia.

Audytor ocenia stan budynku na podstawie dokumentacji i stanu faktycznego. Ma prawo także wymagać od klienta udostępnienia takich informacji jak aktualne zużycie energii elektrycznej oraz paliwa czy też plany skorzystania z dotacji.

Wymiana kotła to przedsięwzięcie, które z pewnością przyniesie wymierne korzyści w przyszłości. Piece starszych technologii nie dorównują sprawnością i ekologicznością nowoczesnym piecom na ekogroszek bądź pellet. Dlatego też, koszty związane z zakupem i montażem nowego kotła szybko się zwracają.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.