Bólu brzucha podczas ciąży
Mama i dziecko

Przyczyny bólu brzucha podczas ciąży – co musisz wiedzieć?

Ból brzucha w ciąży może zaniepokoić. Czy rzeczywiście trzeba się go obawiać? Co oznacza? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Sprawdźmy, jak rozpoznać przyczyny bólu brzucha w ciąży i jak łagodzić te dolegliwości w sposób bezpieczny dla dziecka.

Ból brzucha w ciąży, jak na okres – zwłaszcza w pierwszych miesiącach rozwoju płodu może wywołać obawy u przyszłej mamy. Nie musi on jednak oznaczać niczego niepokojącego. Zmiany fizjologiczne w organizmie kobiety w ciąży są znaczące i mają prawo powodować dolegliwości bólowe. Zarodek rozrasta się, potrzebuje więc miejsca w macicy, której tkanki są podczas ciąży nabrzmiałe i mogą powodować zarówno ból brzucha, jak i uczucie pełności i ciężkości, bóle pachwin i skurcze.

Rozszerzająca się macica może uciskać na pęcherz moczowy, przez co również może być odczuwalny dyskomfort. Istnieje szereg objawów, które mogą być powiązane z zupełnie normalnymi dolegliwościami, jak choćby niestrawnością, a które w ciąży są błędnie odczytywane jako zagrożenie dla dziecka.

Kiedy ból brzucha w ciąży powinien nas niepokoić?

Ból w dole brzucha w ciąży połączony z plamieniami lub krwawieniami z dróg rodnych jest powodem do zgłoszenia się na konsultację lekarską w celu wykluczenia ryzyka poronienia lub wystąpienia komplikacji. Ostry ból podbrzusza może oznaczać kolkę jelitową lub zapalenie wyrostka robaczkowego.

Silny, powracający ból warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Badanie ultrasonograficzne powinno rozwiać wątpliwości, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku. Wykluczenie problemów z ciążą pozwoli na poszukiwanie diagnozy pośród możliwych dolegliwości niezwiązanych z rozwojem dziecka. Rozregulowanie hormonalne całego organizmu, zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia w ciąży może powodować nieprawidłowości w trawieniu pokarmu i w związku z tym zaburzenia pracy układu pokarmowego. Jeśli bólowi podbrzusza towarzyszy zgaga lub wzdęcia, najprawdopodobniej dotykają nas właśnie problemy trawienne.

Ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży, zlokalizowany w podbrzuszu, charakteryzujący się silnym kłuciem powinien być skonsultowany z lekarzem w celu wykluczenia przedwczesnego oddzielenia się łożyska, zamknięcia przewodu tętniczego płodu i wystąpienia akcji porodowej.

Co na ból brzucha w ciąży?

Istotną kwestią dotyczącą bólu brzucha w ciąży jest uśmierzanie go. Szczególnie należy zwracać uwagę na dobór leków przeciwbólowych, tak, aby nie zaszkodzić dziecku. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w początkowym etapie rozwoju płodu.

Farmakologiczne uśmierzanie bólu zaleca się wdrażać tylko w ostateczności, w przypadku ewentualnych urazów, bólu kręgosłupa, migren, kolki nerkowej lub żółciowej i innych poważnych dolegliwości. Według rekomendacji przyjętych w polskiej ginekologii i położnictwie lekiem przeciwbólowym stosowanym u ciężarnych we wszystkich etapach ciąży jest paracetamol.  Standardowa dawka, 1 do 4 g na dobę, uznana jest za bezpieczną dla ciężarnej i nie wykazuje toksycznego działania na płód. Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem każdego leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Na bóle brzucha w ciąży spowodowane niestrawnością zalecane są w pierwszej kolejności naturalne metody, takie jak delikatny masaż lub picie naparu z kopru włoskiego bądź mięty. Na bóle podbrzusza związane z nabrzmieniem macicy i narządów rodnych dobrze działają okłady rozgrzewające, na przykład miękki termofor, a także ciepła (nie gorąca!) kąpiel. Ciepło rozluźnia napięcie tkanek i zwiększa uczucie komfortu. W przypadku silnych dolegliwości bólowych zalecana jest konsultacja w kierunku fizykoterapii, masażu i odpowiedniego układania pozycji ciała, zwłaszcza gdy brzuch jest już duży i obciąża całą postawę przyszłej mamy. Profesjonalnie wykonywana akupunktura i akupresura mają dodatkowe działanie relaksujące układ nerwowy i miejscowe bóle. Dodatkowo stosowana aromaterapia pomoże w uspokojeniu nerwów.

Bibliografia:

1. A. Miturski, A. Kwaśniewska, Ciężarna – gdy przychodzi do lekarza z bólem https://podyplomie.pl/medical-tribune/23884,ciezarna-gdy-przychodzi-do-lekarza-z-bolem

(Data dostępu: 17.02.2021)

2. Jan Kotarski, Rekomendacje dotyczące postępowania przeciwbólowego w ginekologii i położnictwie. Leczenie bólu u kobiet ciężarnych, rodzących oraz w połogu (2007)

https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Leczenie%20b%C3%B3lu%20u%20kobiet%20ci%C4%99%C5%BCarnych%2C%20rodz%C4%85cych%20oraz%20w%20po%C5%82ogu.pdf

(Data dostępu: 17.02.2021)

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.