fotowoltaika.
Edukacja i Rozwój

Panele fotowoltaiczne z systemem OFF grid

Panele fotowoltaiczne wykorzystywane są coraz częściej zarówno na masową skalę, jak i w prywatnych gospodarstwach domowych. Pozwalają one na magazynowanie energii poprzez czerpanie zasobów ze światła słonecznego i oddawanie jej sieci energetycznej w celu wytworzenia prądu. Przekształcenie wytworzonej energii stałej na prąd zmienny pozwala wprowadzić ogromne oszczędności w budżecie, dlatego coraz więcej osób korzysta z tego typu rozwiązań. Instalacjami fotowoltaicznymi zasilane są nie tylko domy i przedsiębiorstwa, ale także uliczne parkomaty, latarnie lub podświetlenie bilbordów.

Instalacje fotowoltaiczne OFF grid

Fotowoltaikę można podzielić na typ instalacji ON grid i OFF grid. Choć ogólna zasada działania jest niemal taka sama, ponieważ oba systemy pozyskują energię z promieni słonecznych, która przekształcana jest później w prąd zmienny. Podczas produkcji energii ze źródeł naturalnych dochodzi do magazynowania energii, którą można później przekształcić w prąd. Nadwyżki są przekazywane do sieci elektroenergetycznej i wykorzystywane przez elektrownię. System OFF grid pozwala na kumulowanie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną do akumulatorów, które są niczym magazyn energii, oddający zasoby, kiedy zajdzie taka potrzeba, opróżniając nadwyżki energii, pozostawiając zaledwie kilka procent, tak aby kolejna produkcja mogła zostać zachowana na zapas.

Akumulatory, a instalacja OFF grid

System OFF grid uniezależnia użytkowników od publicznej sieci energetycznej, pozwalając na produkcję prądu jedynie na własny użytek i korzystania w sposób nieograniczony ze zgromadzonych zasobów.  W systemie OFF grid kluczową rolę odgrywają akumulatory i ich pojemność. Im większy akumulator, tym więcej energii potrafi zmagazynować, dlatego jego wielkość najlepiej uwarunkować zapotrzebowaniem na wytwarzanie energii elektrycznej. Planując instalację w małych, sezonowych obiektach nie ma konieczności tworzenia dużego magazynu energii, zdecydowanie będzie on korzystniejszy w prywatnych domach, czy gospodarstwach. 

Prąd dla sieci energetycznej

Stosując system ON grid, warto pamiętać, iż energia wytworzona, a nie wykorzystana przez użytkownika przekazywana jest na użytek publicznej sieci elektrycznej bez późniejszych zwrotów. Jest to jednak tańszy koszt wdrożenia paneli fotowoltaiczych, ponieważ w przeciwieństwie do instalacji OFF grid nie wymaga inwestycji w zakup akumulatorów odpowiedzialnych za magazynowanie zgromadzonych zasobów.

 

 

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.