Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika jest coraz popularniejsze w Polsce. To doskonała alternatywa dla gazu ziemnego, który nie wszędzie jest dostępny. O czym należy wiedzieć, decydując się na montaż instalacji zbiornikowej?
Ogrzewanie gazem płynnym – dlaczego warto?
Na ogrzewanie gazem ze zbiornika warto zdecydować się z paru powodów. Przede wszystkim jest to bardzo wygodna metoda grzewcza niewymagająca ze strony użytkownika praktycznie żadnej obsługi. Nie jest potrzebne również miejsce do przechowywania paliwa, a w pomieszczeniu, w którym ustawiony jest piec grzewczy, można urządzić np. domową suszarnię. Gaz płynny jest czystym paliwem spalającym się prawie w całości – nie powstaje przy tym pył czy sadza, nie ma więc obaw o zabrudzenie otoczenia. Należy też pamiętać, że gaz płynny to paliwo ekologiczne, gdyż podczas spalania nie powstają substancje szkodliwe dla środowiska. Odznacza się wysoką kalorycznością i wydajnością oraz wszechstronnym zastosowaniem. Jeden zbiornik wystarczy do ogrzania domu, podgrzania wody oraz zasilenia urządzeń gazowych, np. kuchenki.
Zbiorniki na gaz płynny
Zbiorniki na gaz płynny występują w wersji naziemnej i podziemnej o zróżnicowanej pojemności. Na terenach prywatnych posesji zwykle montowane są mniejsze zbiorniki – przy tych o pojemności do 7 m3 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Zbiorniki naziemne nadają się na duże działki, natomiast zbiorników naziemnych nie wolno instalować na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych.
Tankowanie zbiornika i serwis
Tankowanie zbiornika oraz serwis instalacji należą do obowiązków dostawców.Tankowanie przydomowych zbiorników odbywa się średnio dwa razy w roku. O jakiekolwiek problemach związanych z funkcjonowaniem instalacji trzeba pilnie poinformować dostawcę.