Mały oczyszczacz powietrza stoi na biurku
Bajeczne wnętrza

Oczyszczacz powietrza – gadżet czy niezbędny sprzęt?

Czyste powietrze w domu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Niewidoczne gołym okiem cząstki mogą wywoływać alergie i prowadzić do infekcji. Pył, kurz, drobnoustroje, a nawet groźne dla zdrowia zarodniki grzybów pleśniowych – wszystko to możemy nieświadomie wdychać, jeżeli nie zadbamy o czyste powietrze w domu. To niezwykle ważne, by jakość powietrza w domu była dobra. Szczególnie, że na zewnątrz często mamy do czynienia ze smogiem. Jak oddychać pełną piersią we własnym domu? Pomogą w tym oczyszczacze powietrza, o których szerzej opowiemy w naszym artykule.

Czym są oczyszczacze powietrza?

Na początek warto nakreślić, czym właściwie są oczyszczacze powietrza. Otóż są to urządzenia, wyposażone w filtry, a niekiedy także w jonizator. Zastosowana technologia pozwala na wyeliminowanie z powietrza wszelkich szkodliwych substancji – od pyłu i kurzu, poprzez alergeny i zarodniki pleśni, aż po tak groźne cząsteczki jak formaldehyd, benzen czy aceton. Filtry wstępne pomagają z kolei oczyścić powietrze z nieco większych cząstek, jak np. sierść psa. Słowem: zatrzymują wszelkiego rodzaju większe elementy, krążące w powietrzu. Z kolei jonizator, wytwarzając jony ujemne, które łączą się z dodatnimi, ułatwia usuwanie zanieczyszczeń z pomieszczenia, gdyż połączone cząsteczki opadają na podłogę. Niemniej najlepszą opcją jest zastosowanie urządzenia, które łączy w sobie funkcję oczyszczania oraz jonizacji. Na rynku dostępne są również oczyszczacze z filtrem wodnym, który odpowiada za nawilżanie powietrza. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego; zdecydowanie nie sprawdzi się w wilgotnych pomieszczeniach, nie oczyści też powietrza z większych zanieczyszczeń. Rekomendujemy zatem urządzenie wielofunkcyjne: oczyszczacz z jonizatorem czy też urządzenie, obejmujące kombinację różnych filtrów (znajdziesz je tutaj: https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html). Takie kompleksowe oczyszczanie powietrza z całą pewnością podniesie jego jakość i zadba o zdrowy oddech całej rodziny.

Oczyszczacz powietrza – kto powinien z niego korzystać?

Dla kogo szczególnie istotna jest kwestia jakości powietrza? W zasadzie dla każdego człowieka. Wszyscy oddychamy i do utrzymania zdrowia potrzebujemy czystego powietrza. Niemniej zanieczyszczone powietrze znacznie bardziej daje się we znaki na przykład alergikom czy osobom, zmagającym się z chorobami płuc (astma, nawracające infekcje dolnych i górnych dróg oddechowych itp.). Alergicy często są uczuleni chociażby na kurz czy pyłki roślin, z którymi filtry oczyszczacza doskonale sobie radzą, umożliwiając normalne oddychanie. Na negatywne skutki wdychania zanieczyszczeń szczególnie narażone są również małe dzieci, a także osoby starsze. To dlatego do tych grup wiekowych apeluje się, by pozostawały w domach, kiedy na zewnątrz panuje smog. No właśnie – z tym, że w domach także musimy zadbać o czystość i jakość powietrza, którym oddychamy. Z pomocą przychodzi wówczas profesjonalny oczyszczacz powietrza, a także jonizator powietrza. Aktywny system oczyszczania zapewnia przepływ powietrza na dobrym poziomie, usuwa szkodliwe substancje, lotne związki organiczne oraz alergeny, dzięki czemu powietrze zyskuje na jakości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli oczyszczaczy powietrza. Nasuwa się zatem pytanie: na jaki model oczyszczacza powietrza się zdecydować? Warto poszukiwać urządzenia, wyposażonego w zaawansowany system filtracyjny. Zaawansowany oczyszczacz pozwoli najlepiej zadbać o jakość powietrza w domu. Najlepiej, by urządzenie łączyło w sobie funkcjonalność kilku różnych filtrów, a w razie potrzeby także nawilżało zbyt suche powietrze. Jeżeli nie zmagamy się z suchym powietrzem w mieszkaniu, to nie jest konieczne posiadanie profesjonalnego nawilżacza. Skupmy się zatem na filtrach. Jakie rodzaje filtrów stosuje się w oczyszczaczach?

  • Filtr wstępny – jest to filtr, który „odsiewa” największe cząsteczki zanieczyszczeń, jak na przykład sierść psa.
  • Filtr HEPA – ten filtr jest podstawowym elementem praktycznie każdego oczyszczacza. Pozwala na zatrzymanie cząstek pyłów, alergenów, kurzu, zarodników pleśni itp. Warto nadmienić, że filtr HEPA dostępny jest w różnych klasach, zapewniających filtrację na poziomie od 95 do nawet 99,995%. Najwyższy poziom filtracji zarezerwowany jest oczywiście do wysokiej klasy profesjonalnych urządzeń.
  • Filtr węglowy – doskonale sprawdza się do niwelowania nieprzyjemnych zapachów z powietrza.
  • Filtr wodny – jego działanie opiera się na gromadzeniu zanieczyszczeń na powierzchni wody, którą trzeba następnie usuwać z urządzenia. Taki filtr działa również jak nawilżacz powietrza.
  • Filtr elektrostatyczny – zwalcza pyły i alergeny.

Warto wiedzieć, że oczyszczacze mogą być dodatkowo wyposażone w elementy pomocnicze, takie jak zabijająca bakterie i drobnoustroje lampa UV, najmocniejszy generator jonów Plasmacluster (25000jonów/cm3). Do małych pomieszczeń dostępny jest kompaktowy oczyszczacz powietrza. Jak już wspomnieliśmy – do szczególnie suchych pomieszczeń dobrą opcją będzie urządzenie z funkcją nawilżania. Funkcję nawilżania powietrza zapewnia oczyszczacz z filtrem wodnym, jednakże należy pamiętać o jak najczęstszym usuwaniu zanieczyszczonej wody. Niemniej na rynku dostępne są oczyszczacze, zaprojektowane już w taki sposób, by nawilżały powietrze. Warto również zwrócić uwagę na wydajność oczyszczacza i pamiętać o niskim zużyciu energii. Dodatkowe funkcje to na przykład: wskaźnik zanieczyszczenia powietrza, pilot zdalnego sterowania czy tryb automatyczny.

Oczyszczacz i jego rola w oczyszczaniu powietrza w domu

Jaka jest rola oczyszczacza w utrzymaniu czystego powietrza w domu? W zasadzie kluczowa. Ciężko byłoby pozbyć się szkodliwych substancji, pyłów, alergenów czy lotnych związków organicznych bez tego urządzenia. W dobie kryzysu klimatycznego, kiedy na zewnątrz panują niekorzystne warunki i jesteśmy narażeni na smog, konieczne jest zadbanie o czyste powietrze we własnym domu.

Możesz również polubić…