Jasna lampa nad stolikiem
Bajeczne wnętrza

Lampy do jadalni nad stół – czy to dobry pomysł?

Jadalnia to często wydzielona partia otwartej przestrzeni, w której znajdują się także kuchnia i salon. Dla podniesienia jej estetyki i funkcjonalności, bardzo istotne jest wyodrębnienie jej z całości poprzez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia. W tym celu najczęściej sięgamy po lampy wiszące, które rzucają dużo światła na stół, a odpowiednio zamontowane nie rażą w oczy domowników siedzących przy nim. Co warto wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz? Przedstawiamy najważniejsze wady i zalety.

Lampy do jadalni muszą być naprawdę uważnie wybrane. To bardzo ważne, by były estetyczne (to fragment przestrzeni wspólnej, gdzie znajduje się salon pełniący funkcję reprezentacyjną), ale przede wszystkim praktyczne. Nie mogą przeszkadzać podczas spożywania posiłków i utrudniać rozmów prowadzonych przy rodzinnym stole. Jednocześnie należy zatroszczyć się, by nie wpływały negatywnie na wygląd serwowanego jedzenia. Co sprawia, że do tego zadania najlepiej nadają się lampy wiszące? Poznaj ich najważniejsze zalety i wady.

Chociaż świat idzie do przodu i w większości pomieszczeń lampy wiszące są stopniowo zastępowane przez ich podłogowe czy ścienne odpowiedniki, w jadalni trudno jest przeprowadzić tak dużą rewolucję. W tym miejscu warto postawić na to, co sprawdzone. Zwróć uwagę na ilość zalet, które wpływają na ostateczny wybór oświetlenia do jadalni.

 

Lampy wiszące do jadalni – zalety

Jednym z podstawowych plusów bez wątpienia jest fakt, że odpowiednio zamontowane lampy wiszące nie będą oślepiały domowników gromadzących się przy stole. Jeśli zwis znajduje się w centralnym punkcie stołu, generowany strumień światła będzie odbijał się w taki sposób, by wszyscy dobrze się widzieli. Jednocześnie blat będzie równomiernie oświetlony. To podnosi komfort wspólnego spożywania posiłków i rozmów z bliskimi.

Bardzo ważne jest, by lampy wiszące nad stół miały odpowiednią długość kabla oraz rozsądnie wybrany abażur. To ważne, by światło padało bezpośrednio na stół zamiast uciekać na boki. Na szczęście dzisiaj możemy wybierać z naprawdę szerokiej gamy wzorów i kolorów dostępnych w sklepach. Abażur wykonany z prześwitującego materiału to zdecydowanie nie wszystko, na co możesz się zdecydować. Pamiętaj, że lampy wiszące mają odpowiadać twoim preferencjom – ważne jest tylko to, by chronić oczy siedzących przy stole. Żarówka nie może świecić im prosto w twarz.

Jasne lampy nad krzesłem.

Co jeszcze sprawia, że lampy wiszące to najlepsze oświetlenie do jadalni? Zauważ, że przy rodzinnym stole zawsze jest dużo zamieszania. Podczas przynoszenia kolejnych posiłków bardzo ważne jest natomiast wasze bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej jest zrezygnować z plątających się pod nogami kabli, które mogłyby stać się powodem nieprzyjemnego wypadku.

Dodatkową zaletą jest fakt, że wiszące lampy do jadalni możesz znaleźć w naprawdę wielu wzorach, formach i kolorach. Co istotne, nowoczesne modele występują w bardzo różnych stylach, dlatego niezależnie od aranżacji twojego mieszkania, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zarówno w klasycznej, jak i industrialnej aranżacji, ostateczny efekt może być zniewalający.

Szklane wiszące lampy.

Wiszące lampy do jadalni – wady

Nie istnieją lampy, które trafiają w gusta wszystkich, można dopasować do każdego wnętrza i jednocześnie odpowiadają na każdą potrzebę. Dlatego tak ważne jest, by wybierać je bez niepotrzebnego pośpiechu i po uwzględnieniu wszystkich najważniejszych dla nas parametrów. Lampy wiszące do jadalni niewątpliwie mają ogromn zalet, jednak również nie są pozbawione wad. Co warto podkreślić?

Należy pamiętać, że wiszące lampy do jadalni to nie rozwiązania mobilne. Zmiana ich lokalizacji jest oczywiście możliwa, jednak trzeba liczyć się z dużym remontem i koniecznością zatrudnienia elektryka. To bardzo ważne, by dobrze przemyśleć ich ustawienie – tak, by prezentowały się pięknie i były praktyczne. Zawsze dobrym pomysłem będzie konsultacja z doświadczonym architektem, a efekt będzie zachwycający.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.