Łatwiejsze zarządzanie finansami w domu
Edukacja i rozwój

Kilka prostych sposobów na łatwiejsze zarządzanie finansami w domu

Zarządzanie domowymi finansami bywa trudne, zwłaszcza dla młodych osób, które dopiero wkraczają w dorosłość. Później kolejny „szok” i konieczność dopasowania budżetu do nowych potrzeb pojawia się wraz z nowym członkiem rodziny. Bez względu na to, która z powyższych sytuacji Cię dotyczy – z pewnością skorzystasz z poniższych rad. Sprawdź, jak łatwiej zarządzać domowymi finansami, a może nawet poczynić pewne oszczędności.

Określenie przychodów i wydatków

Jeśli nie określisz dokładnie swoich miesięcznych przychodów oraz wydatków, szybko możesz zacząć żyć ponad stan, co doprowadzi do nadmiernego zadłużenia. Aby tego uniknąć, podsumuj comiesięczne przychody (swoje lub swoje i innych domowników, jeśli macie wspólny budżet) ze wszystkich źródeł – wypłat, dywidend, alimentów, wynajmu i innych.

Następnie zsumuj wszystkie wydatki: czynsz, ewentualne raty kredytowe, opłaty za usługi, media, paliwo i to, co wydajesz na życie. Jeśli wydatki przewyższają dochody, to powód do zmartwienia i konieczność wdrożenia wielu zmian w tym zakresie. Jeżeli jednak wciąż zarabiasz więcej niż wydajesz – dąż do optymalizacji struktury dochodów i wydatków.

Kategoryzowanie wydatków i wpływów

Aby odpowiednio zapanować nad finansami, koniecznie kategoryzuj wydatki. Niektóre konta wykonują to za Ciebie, dając ewentualnie możliwość naniesienia poprawek.

Kategoryzowanie wydatków pozwoli Ci szybko dostrzec, na co wydajesz najwięcej pieniędzy, a to z kolei – da możliwość wdrożenia zmian i oszczędności. Jeśli zauważysz, że zbyt dużo środków przeznaczasz na paliwo – poszukaj alternatywnych form przemieszczania się. Jeżeli to wydatki na jedzenie wydają Ci się zbyt wysokie – spróbuj stworzyć jadłospis, dzięki któremu nie będziesz wyrzucać niektórych, pochopnie kupionych produktów.

Do jakiego celu zmierzasz?

Zastanów się, co chcesz osiągnąć: pozbyć się ciążących na Tobie zobowiązań kredytowych, odłożyć na nowy samochód lub wakacje, a może oszczędzać na przyszłość dla dzieci? Bez względu na Twoje motywacje, postaraj się je jasno określić. To sprawi, że znajdziesz w sobie siłę, by efektywniej zarządzać finansami.

Oszczędzaj drobne kwoty

Niektóre konta osobiste dają jeszcze więcej możliwości niż kategoryzowanie wydatków. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek odkładać drobne po zakupach do specjalnej skarbonki? Część banków daje możliwość robienia tego samego, tylko że… na koncie. Po każdych zakupach na odrębne konto odkładane są drobne kwoty, których braku nawet nie zauważysz na koncie, jednak po jakimś czasie – odłożysz przyjemną sumkę!

Pamiętaj, że drobne niepowodzenia nie oznaczają od razu porażki. Nawet jeśli trafią Ci się miesiące, kiedy ilość wydatków przekroczy dochody i sięgniesz do oszczędności lub nie uda Ci się odłożyć zaplanowanej kwoty – to jeszcze nie koniec świata. Niektórych wydatków nie da się przewidzieć czy uniknąć, jednak odpowiednio zarządzając domowymi finansami, z pewnością podołasz nieplanowanym zakupom.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.