Szklane dzrzwi w domu.
Bajeczne wnętrza

Jakie są wady i zalety szklanych drzwi w domu?

Szklane drzwi pokojowe można dopasować niemal do każdego wnętrza – doskonale podkreślą zarówno nowoczesny wystrój, jak i aranżacje glamour. Jakie są wady i zalety wykonanych ze szkła drzwi? Czy są one bezpieczne w użytkowaniu i praktyczne?

Bezpieczne drzwi pokojowe ze szkła

Mogłoby się wydawać, że wykonane ze szkła drzwi pokojowe są kruche i łatwo je zniszczyć, a tym samym nie będą dobrym wyborem do domu z małymi dziećmi. W rzeczywistości jednak nowoczesne produkty tego typu są specjalnie zabezpieczane przed stłuczeniem. Powstają one ze szkła hartowanego, które dodatkowo nierzadko jest klejone. Szkło hartowane po rozbiciu rozpada się na kawałki o zaokrąglonych brzegach, co minimalizuje ryzyko skaleczenia. Klejone szyby z kolei po stłuczeniu pozostają na folii – widoczne są tylko pęknięcia. W praktyce oznacza to, że wysokiej jakości drzwi pełnoszklane nie stanowią zagrożenia dla użytkowników, a przy tym są trwałe.

Duży wybór wzorów

Trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz technologia produkcji zapewniająca większe bezpieczeństwo użytkowania to nie jedyne zalety drzwi szklanych w domu. Są one dostępne w wielu wzorach, dlatego można je dopasować do niemal każdej aranżacji, gdzie będą się prezentować efektownie. Szkło jest chętnie wykorzystywane w wystroju nowoczesnym, ale wykonane z niego drzwi mogą idealnie uzupełnić również wnętrze urządzone w stylu industrialnym, a nawet glamour.

Oprócz skrzydeł wykonanych z przejrzystego szkła inwestorzy mają do wyboru modele piaskowane w dekoracyjne wzory lub matowione na całej powierzchni. Dzięki temu szklane drzwi sprawdzają się nie tylko w salonie, kuchni czy jadalni, ale także w tych pomieszczeniach, gdzie należy zapewnić intymność, a więc np. w łazience czy sypialni. Ponieważ są odporne na wilgoć, świetnie spełnią swoje zadanie nawet w pokoju kąpielowym.

Sposób na doświetlenie wnętrza

Niektórzy wybierają drzwi ze szkła ze względu na ich efektowny wygląd. Warto jednak pamiętać, że szklane skrzydło to także świetne rozwiązanie do ciemniejszych pomieszczeń. Przejrzyste drzwi, nawet jeśli mają matową powierzchnię, zapewnią dostęp światła i rozjaśnią wnętrze. Szklane skrzydło jest też wizualnie lżejsze, stąd będzie dobrze się prezentować nawet w niewielkich mieszkaniach.

Rozwieralne lub przesuwne

Drzwi szklane dostępne są w wersji rozwieralnej, ale można też zdecydować się na model przesuwny. Drugi z wymienionych to świetny pomysł np. na oddzielenie kuchni od strefy odpoczynku w pokoju dziennym, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na drzwi dwuskrzydłowe. Drzwi przesuwne zalecane są zwłaszcza do niewielkich mieszkań oraz tych z ciasnymi korytarzami, gdzie skrzydła drzwi rozwieralnych mogłyby o siebie zaczepiać.

Drzwi przesuwne mogą zachodzić na ścianę lub też się w niej chować. W pierwszym przypadku nierzadko prowadnice stanowią dodatkowo element dekoracyjny. Jeśli jednak zależy nam na zagospodarowaniu w pełni całej dostępnej przestrzeni, rozsądniejszym rozwiązaniem mogą okazać się drzwi chowane w ścianie. Ułatwi to aranżację wnętrza i pozwoli na swobodniejsze ustawienie mebli i dekoracji bez obaw, że poruszające się skrzydło drzwi będzie z nimi kolidowało.

Jakie są wady drzwi szklanych?

Pomimo wielu zalet drzwi szklanych nie są one pozbawione również pewnych wad. Przede wszystkim nie zapewniają tak dobrej izolacji akustycznej, jak np. modele wykonane z drewna czy innych materiałów. Właśnie dlatego mogą one nie sprawdzić się w tych pomieszczeniach, w których należy zapewnić ciszę, a więc np. w pokoju dziecinnym.

Kolejną wadą jest konieczność częstego czyszczenia drzwi szklanych, ponieważ nawet podczas normalnego użytkowania pozostają na nich ślady palców. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w modele z nanopowłoką zapobiegającą powstawaniu tego typu zabrudzeń na szklanej powierzchni.

Dla niektórych klientów wadą szklanych drzwi jest też ich wyższa cena w porównaniu do nieco bardziej popularnych modeli drewnianych czy z płyt MDF. Trzeba też pamiętać, że więcej trzeba zapłacić za wykonane ze szkła drzwi przesuwne, wahadłowe oraz za modele nietypowe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.