Wianek ze stokrotek
Mama i Dziecko

Jak zrobić kolorowy wianek z żywych kwiatów?

Kiedyś robiły je nasze babcie, potem sztukę tą opanowały mamy, a teraz to my pokazujemy, jak robić wianki z kwiatów swoim dzieciom. Stworzenie tej pięknej ozdoby na głowę to wbrew pozorom nie tak trudny proces. Podpowiadamy, z jakich roślin robić wianki dla dzieci, a także w jaki sposób łączyć ze sobą kwiaty!

Wianek na co dzień i od święta

Niegdyś wianki z żywych kwiatów wykonywano na co dzień, przy okazji spaceru na łące. Panny mogły również dzięki nim ozdobić swoje włosy na czas biesiad, ognisk, czy świąt. Dziś naturalne wianki są rustykalną dekoracją głowy, znajdującą wiele zastosowań. Można nimi zastępować między innymi welony ślubne. Wówczas wianki wykonuje się z pięknych dalii, goździków, czy storczyków. Niekiedy do kompozycji kwiatowej dodaje się także róże. Kwiatowe ozdoby głów mogą również znaleźć zastosowanie w czasie komunii świętych. Delikatne wianki dla dzieci tworzone są zwykle z konwalii, rumianku, czy stokrotek, a kompozycję dopełniają wąskie wstążeczki. Nie zapominajmy o festynach, czy letnich zabawach plenerowych – wtedy również swoją głowę ozdobić można kolorowym zestawem kwiatów.

Co przygotować do robienia wianka z kwiatów?

Wianek z mleczy
Źródło: Pixabay.com

Istnieje kilka metod robienia wianków. Nasze mamy i babcie wykonywały je wyłącznie z kwiatów i roślin, bez wzmacniania konstrukcji jakimikolwiek przyborami. Kolorowy wianek dla dziewczynki tworzony był z chabrów, maków, mleczy, czy kłosów zbóż – wszystkiego, co było pod ręką w czasie spaceru po łące. Jednakże, chcąc stworzyć nieco bardziej stabilną konstrukcję, do plecenia potrzebny będzie drucik florystyczny, taśma, nożyczki, a także kolorowe wstążki. Naturalne wianki z kwiatów wykonywać warto przede wszystkim z roślin o długich i stosunkowo giętkich łodygach. Jak zabrać się za tworzenie wianka?

Kwiatowy wianek dla dziewczynki – krok po kroku

Zaczniemy od pokazania tradycyjnej techniki plecenia. Żeby wykonać wianki z żywych kwiatów w pierwszej kolejności przygotować należy dowolne kwiaty polne na długiej łodydze.

Jaki powinien być następny krok?

 • Łodygi kwiatów przyciąć trzeba do tej samej długości, a także pozbyć się z nich niepotrzebnych listków.
 • Do ręki wziąć należy dwie łodygi. Najpierw trzeba je skrzyżować, a potem opleść głowę kwiatu łodygą.
 • Do wianka dołożyć można kolejny kwiat, ponownie oplatając go łodygą. Czynność trzeba powtarzać, aż do osiągnięcia pożądanej długości wianka.
 • Krańce wianka związać należy elastyczną trawą. Jeśli to możliwe, można skorzystać także ze wstążki lub sznurka.

Warto pamiętać, że wianek dla dziewczynki będzie cechował się inną długością, niż kompozycja tworzona dla dorosłej kobiety. Przed zawiązaniem wianka, warto więc przyłożyć go do głowy i sprawdzić, czy osiągnął odpowiedni rozmiar.

Jak zrobić wianek na drucie?

Wianek z żywych kwiatów na drucie
Źródło: Pixabay.com

Kolorowe wianki z kwiatów tworzyć można także przy pomocy drucika florystycznego. Oprócz niego technika ta wymagać będzie użycia taśmy, wstążki i nożyczek.

 • Tworzenie wianka zacząć należy od zmierzenia obwodu głowy. Drucik owinąć trzeba wokół niej, pozostawiając kilka centymetrów zapasu dla łatwiejszego wykończenia wianka.
 • Kwiaty zebrać trzeba w niewielkie bukiety o równych łodygach, a następnie owinąć je taśmą.
 • Tak przygotowane bukiety należy przymocować do przygotowanego stelaża z drucika.
 • Na koniec trzeba splątać ze sobą zakończenia drucika i ozdobić je wstążeczką. Gotowe!

Tworząc wianki dla dzieci drucik florystyczny zastąpić można opaską, do której przymocowywane będą małe bukiety kwiatów.

Trzeba pamiętać, że wianki z żywych kwiatów cechują się stosunkowo krótkim okresem użycia. Zerwane rośliny więdną, jeśli znajdują się w nieodpowiednich warunkach. Właśnie dlatego warto, by komunijny wianek dla dziewczynki lub ślubna kompozycja kwiatów przechowywane były w zimnym, zacienionym pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, warto spakować je do worka i trzymać w lodówce. Dzięki temu nawet na kilka godzin po zerwaniu kwiaty wyglądać będą, jak dopiero przyniesione z łąki lub ogrodu.

Osoby pragnące na długo cieszyć się własnoręcznie wykonanym wiankiem, mogą wykonać go z kwiatów sztucznych. A o wiankach z kwiatów sztucznych przeczytać możecie na http://www.celulit.com.pl/wianki-z-kwiatow-sztucznych.

Artykuł napisała:
Marta Lipiec – dziennikarz,
mama dwójki dziewczynek,
ogrodnik z pasji

Źródło:

 • Działkowiec, 2013, numer 1.

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

 1. Laura says:

  Kolorowe wianki z żywych kwiatów kojarzą mi się z dzieciństwem ? Moja babcia splatała nam takie jak byłyśmy z siostrą małymi dziewczynkami ? Do tej pory podobają mi się te delikatne ozdoby we włosach. Teraz coraz częściej można zobaczyć takie wianuszki na głowach panien młodych ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.