Mieszkanie w stylu skandynawskim
Bajeczne wnętrza

Jak umeblować mieszkanie w stylu skandynawskim?

Skandynawski styl ujął za serce miliony ludzi na całym świecie. Cechuje go minimalizm w przytulnej wersji, czerpanie inspiracji wprost z natury oraz ponadczasowość. Doskonale sprawdza się w dużych, jak i w niewielkich mieszkaniach. Na co zwrócić uwagę aranżując wnętrza w tym stylu? Sprawdźmy!

Funkcjonalność to podstawa

Zacznijmy od cech charakterystycznych stylu skandynawskiego. To wspomniany już minimalizm, oraz funkcjonalność. W tak urządzonych wnętrzach nie ma miejsca na niepraktyczne meble, które słabo wywiązują się ze swojej funkcji. Komody powinny być pojemne, szafy przestronne, o dobrze rozplanowanej przestrzeni do przechowywania rzeczy. Bardzo często można spotkać się z meblami wielofunkcyjnymi. Przykładowo sofa skandynawska– jest to mebel, który będzie idealnym uzupełnieniem strefy relaksu w salonie. Gdy zajdzie taka potrzeba, w łatwy sposób można ją rozłożyć i błyskawicznie zamienić w komfortowe łóżko do spania. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie gdy potrzebujemy przenocować gości lub gdy pokój dzienny musi pełnić jednocześnie funkcję sypialni.

Hołd dla natury — drewno i inne naturalne materiały

Już przy pierwszym spojrzeniu, na wnętrza urządzone w tej stylistyce, od razu zwraca się uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza to użycie jasnych barw — skandynawskie wnętrza były maksymalnie skąpane w jasnych barwach, jako przeciwwaga do mroku panującego w tamtych częściach świata, przez część roku. Sztandarowym kolorem tego stylu są odcienie bieli, beżu i szarości, jednak w nowoczesnych interpretacjach sięga się również po pastele. Druga cecha to bazowanie na materiałach naturalnych. Wełniany dywanik, tradycyjny pled, bawełniane poduszki, a przede wszystkim wszechobecne drewno. Dopuszczalne są zarówno meble w naturalnej kolorystyce drewna, jak i takie malowane na stonowane kolory(biel, brąz, szarość).

Styl skandynawski w mieszkaniu

Co ważne, meble drewniane powinna cechować wizualna lekkość. To dlatego łóżka w tym stylu, czy drewniana sofa skandynawska, a także komody czy szafy często bywają wzbogacone o wyższe nóżki. Sprawia to, że cała konstrukcja mebla zyskuje na finezji. Ponadto dzięki ta zaprojektowanym meblom, nawet niewielkie wnętrza będą wydawać się optycznie większe.

Dobierając dodatki, warto również sięgnąć po materiały naturalne: wiklinę czy len (np. lniane poduszki).

Znakomitą ozdobą skandynawskich wnętrz będą rośliny doniczkowe w rattanowych osłonkach. Pamiętajmy jednak, aby dekoracje stosować z umiarem, bo to wrażenie przestrzeni ma grać pierwsze skrzypce.

Jakość na lata

Ponadczasowość, to kolejna cecha charakterystyczna wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim. Nie ma obaw, że jakiś element wyposażenia wyjdzie z mody! Przykładowo, zdobiąca salon sofa skandynawska będzie się niebanalnie prezentować tak dziś, jak i za 20 lat. Między innymi dlatego, dobierając meble skandynawskie, warto postawić na jakość.

Zaznaczmy, że dobrego gatunku meble drewniane, na przestrzeni lat zachowują się inaczej niż meble np. z płyty. Odpowiednio konserwowane drewno, starzeje się z klasą. W miarę lat wręcz nabiera charakteru, dodatkowo podkreślając wyjątkowość aranżacji.

Możesz również polubić…