Nauka matematyki w domu
Edukacja i Rozwój Mama i Dziecko

Efektywna nauka matematyki w domu – 5 cennych porad

Matematyka to zdecydowanie jeden z tych przedmiotów szkolnych, który spędza sen z powiek nie tylko uczniom, ale również ich rodzicom. Zbliżające się sprawdziany i egzaminy sprawiają, że nieraz zadają sobie pytanie: jak nauczyć się matematyki? Okazuje się, że nawet działania matematyczne mogą być proste w liczeniu, a sam przedmiot można zrozumieć spędzając czas w domu. Oto pięć porad, które przydadzą się w trakcie nauki matematyki w domu.

Samodzielna i efektywna nauka matematyki w domu

Aby odnieść sukces w nauce matematyki, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Jakie są moje słabe punkty? – ważne, aby mieć świadomość, jakie partie materiału sprawiają największe trudności. Jeżeli pojawia się problem np. z tym jak obliczyć procenty, to warto dostosować pod te działania konkretne sposoby nauki oraz znaleźć odpowiednie pomoce dydaktyczne.
  • Czy ćwiczę wystarczająco i regularnie? – skuteczna nauka matematyki w domu, polega przede wszystkim na częstym i samodzielnym wykonywaniu zadań, które pozwolą zrozumieć właśnie chociażby jak obliczyć procenty. Tylko taki sposób pracy pozwoli na zauważenie popełnianych błędów lub na przechodzenie od łatwych zadań do coraz trudniejszych.
  • Czy sprawia mi to przyjemność? – chociaż trudno sobie to wyobrazić, nauka nie musi być tylko przykrym obowiązkiem. Jeżeli łatwe i przyjemne okazuje się przyswajanie wiedzy matematycznej w postaci korzystania z aplikacji internetowych lub oglądania filmików video tłumaczących wykonywane działania, to warto pomyśleć o urozmaiceniu zajęć poprzez naukę matematyki w internecie.
  • Kto mógłby mi pomóc? – niektóre zadania, takie jak obliczanie procentów mogą wymagać pomocy innych osób. W przypadku napotkanych problemów, warto pomyśleć o pracy z korepetytorem lub, jeżeli jest taka możliwość – o spotkaniach ze znajomymi, aby pomóc sobie wzajemnie.
  • Czy odrabiam zadania domowe? – jak nauczyć się matematyki? Przede wszystkim trzeba dużo ćwiczyć! Bez względu na to czy są to prace domowe, czy inne rodzaje zadań należy je wykonywać. Tylko to pozwoli na dogłębne poznanie tematu i sprawi, że nie będą powstawały zaległości.

Powyższe porady mogą stanowić klucz do sukcesu! Odpowiednia motywacja, chęć do nauki i regularne działania mogą przynieść naprawdę znakomite efekty!

Nauka matematyki w internecie – czy jest to możliwe?

W dzisiejszych czasach, praktycznie każda forma nauki online jest skuteczna i efektywna. Nie wychodząc z domu można nauczyć się języków obcych, czy zrozumieć chociażby „Jak obliczyć ile to procent z danej liczby”.

Chociaż dla niektórych może się to wydawać abstrakcją, to nauka matematyki w internecie może przynieść zadziwiające efekty! W tym przypadku przydatne okażą się takie narzędzia jak m.in. strony internetowe o tematyce naukowej, kanały matematyczne w serwisie YouTube, fora internetowe dla osób z podobnymi trudnościami, aplikacje na smartfona, gry logiczne, platformy e-learningowe i wiele innych.  Możliwości jest nieskończenie wiele, najważniejsze jest jednak to, aby znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb i umiejętności.

Jak nauczyć się matematyki – niezbędne pomoce dydaktyczne

Nauka matematyki w domo
Źródło: Pixabay.com

Oprócz stron i różnych platform przydatnych do nauki matematyki w internecie, ciekawym i przydatnym rozwiązaniem może okazać się inwestycja w podręczniki, które wytłumaczą najważniejsze działania np. to, jak obliczyć procent.

Wielu dydaktyków i praktyków matematyki uznaje, że podręcznik jest najbardziej podstawową formą nauki. Powinien on spełniać funkcje informacyjną, badawczą, praktyczną, a przede wszystkim samokształceniową. Obecnie, dużo uwagi poświęca się tzw. e-podręcznikom. Według przeprowadzonych badań, skutecznie mogą zwiększyć one atrakcyjność lekcji matematyki.

Efekty nauki w domu

To, kiedy pojawią się pierwsze efekty nauki, zależy tylko od wybranego trybu pracy. Warto tak rozłożyć sobie poszczególne partie materiału, aby praca była dość regularna. Jeżeli szuka się odpowiedzi chociażby na to, jak obliczyć procent, to trzeba jak najwięcej działać na zadaniach z użyciem procentów. Warto również pamiętać, że nie samą nauką człowiek żyje – za wykonaną pracę należy się zarówno nagroda, jak i odpoczynek.

Autorka artykułu:
Wiktoria – absolwentka nauk politycznych,
studentka kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Źródło:

  • https://repozytorium.ur.edu.pl/bitstream/handle/item/1731/9%20falkiewicz-e-podręczniki.pdf?sequence=1.

 

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Mario M. says:

    Żeby nauka matematyki była dla dziecka przystępna to rodzic powinien uczyć się razem z nim. Ja zawsze odrabiam zadania z moimi dziećmi i często też rozwiązujemy różne dodatkowe polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.