Pielęgnacja dachówki
Bajeczne wnętrza

Blachodachówka – jak ją pielęgnować?

Blachodachówka jest jednym z najpopularniejszych pokryć dachowych. Jednak, aby na dachu spełniała swoje funkcje i służyła przez wiele lat zapewniając komfort mieszkańcom, powinna być odpowiednio konserwowana, czyszczona i myta. Warto o to dbać, ponieważ dach jest narażony na ciągłe działanie trudnych warunków atmosferycznych i należy czyścić go regularnie. Trzeba zadbać o to zawczasu, niż potem ponosić wysokie koszty remontu zniszczonego dachu.

Blachodachówka – jak odpowiednio pielęgnować?

Pokrycie wykonane z blachodachówki nie wymaga skomplikowanych prac konserwatorskich. Kluczową kwestią jest jej bezbłędny montaż i dobry jakościowo materiał. Istotny wpływ na trwałość powłoki mają także wcześniejsze warunki składowania blach. Aby dach odpowiednio chronił dom i spełniał swoje funkcje, należy regularnie sprawdzać jego stan. Szybkie wykrycie drobnych usterek i ich natychmiastowa naprawa, pomoże uniknąć w przyszłości kosztownych remontów. Nie tylko naprawa jest ważna, ale również odpowiednie czyszczenie i mycie połaci.

Patrząc na dach zauważyć można, że ilość zabrudzeń, jaka na niego spada, jest całkiem spora. Dach narażony jest na wszelkie opady atmosferyczne, promienie UV czy śnieg. Pokrycie dachowe wystawione jest także na oddziaływanie środków chemicznych, popiołów czy dymów. Na długo nieczyszczonej połaci albo usytuowanej w zacienionym miejscu, w sąsiedztwie wysokich drzew, mogą rozwijać się porosty lub mchy. Posiadając odpowiednie powłoki blachodachówka jest chroniona przed wpływem czynników zewnętrznych, korozją i uszkodzeniami.

Jak dbać o nasze pokrycie dachowe?

Jeśli zabrudzenia nie zostaną zmyte przez deszcz, należy połać dachu wyczyścić odpowiednim środkiem. Czasami wystarczy woda pod ciśnieniem lub miękka szczotka oraz detergent odpowiedni do mycia powierzchni powlekanych. Na rynku występuje wiele specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia połaci. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować agresywnych preparatów chemicznych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia blachodachówki, jej powłoki i zmiany koloru.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.