Rodzice opiekują się noworodkiem
Mama i dziecko Zdrowie

Noworodek w domu – 20 porad dla świeżo upieczonej mamy

Bycie Mamą to jedna z najpiękniejszych ról w życiu kobiety. Pierwsza chwila z dzieckiem, kiedy czuje się na swojej skórze bicie jego serca, jest niezwykle wzruszającym wydarzeniem. Jednak nie wszystkie mamy potrafią się cieszyć w pełni tym momentem. Obawiają się bowiem tego czy sobie poradzą w nowej roli, czy będą umiały sprawować prawidłową opiekę nad noworodkiem. O to 20 porad dla świeżo upieczonej mamy.

Więź między matką a noworodkiem

Pierwsza więź między matką a dzieckiem, kształtuje się już w życiu płodowym, zaczynając od samego poczęcia. Kobieta ma dziewięć miesięcy na to, aby oswoić się z myślą o swojej nowej roli, a także do niej przygotować. Dziecko w tym czasie przyzwyczaja się międy innymi do rytmu jej serca, który później, gdy się urodzi, będzie go uspokajał.

Popławska i Śliwowska, z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w swoim artykule Więź emocjonalna z dzieckiem w okresie prenatalnym, podkreślają wagę stanu emocjonalnego matki w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży, gdyż wtedy właśnie kształtuje ona swoje uczucia wobec dziecka. Jeśli dojdzie w tym czasie do depresji, więź z maluszkiem może zostać zaburzona.  Bardzo ważne jest więc, aby otrzymała wsparcie męża lub partnera.

Kilka słów o potrzebach noworodka

Panuje przekonanie, że noworodek ma tylko trzy potrzeby:

  1. Zaspokojenia głodu.
  2. Zaspokojenia potrzeb fizjologicznych.
  3. Snu.

Otóż są one ważne, ale jest ich znacznie więcej. Dochodzą bowiem jeszcze potrzeby bezpieczeństwa i bliskości. I są one równie ważne, jak te fizjologiczne. Noworodek, który nie czuje obecności matki, nie czuje jej miłości, ciepła i bicia serca, staje się nerwowy i drażliwy, przez co więcej płacze i ma problemy ze snem.

Matka jest w jego życiu bardzo ważna, tym bardziej, że to dzięki jej obecności czuje się bezpieczny. Można to w łatwy sposób udowodnić, bowiem większość płaczących maluszków uspokaja się dopiero wtedy kiedy to rodzicielka weźmie je na ręce, a nie babcia, ciocia czy nawet ojciec. Po czym poznają matkę? Po zapachu, rytmie serca, dotyku.

20 porad dla świeżo upieczonej mamy

Noworodek w domu wywołuje w pierwszych dniach wielkie zamieszanie. I choć rodzina zazwyczaj jest już przygotowana na niego wcześniej, to jednak jej świat z dnia na dzień zostaje wywrócony do góry nogami. Zmienia się wszystko, poczynając od rytmu dnia i nocy, aż po codzienne nawyki. Opieka nad noworodkiem też może przysporzyć wiele problemów, szczególnie jeśli to pierwsze dziecko pary.

Ojcowie mają opory przed przewijaniem, matki boją się pierwszej kąpieli, powstaje napięcie, czy podczas prostych czynności nie zrobi się maleństwu krzywdy. Oczywiście zazwyczaj znajdują się dziesiątki osób z tak zwanymi „złotymi radami”, tylko często są one sprzeczne ze sobą, bowiem ile mam, tyle sposobów na wychowywanie i pielęgnację dziecka.

Stopy noworodka

Zatem jak opiekować się noworodkiem?

O to 20 porad dla świeżo upieczonej mamy:

  1. To, że jesteś mamą, nie oznacza, że przestałaś być kobietą i żoną. Dbaj o siebie i mów bliskim o swoich potrzebach.
  2. Zadbaj o swój sen. Jego brak spowoduje u Ciebie drażliwość, co odczuje dziecko.
  3. Nie bój się prosić prosić innych o pomoc. Nie musisz robić wszystkiego sama.
  4. Nic się nie stanie jak nie pozmywasz naczyń od razu po obiedzie, czy umycie podłogi zostawisz mężowi.
  5. Dbaj o prawidłową higienę ciała, szczególnie piersi i krocza. Pozwoli uniknąć Ci to przykrych dolegliwości bólowych i stanów zapalnych.
  6. Jeśli odczuwasz problemy z karmieniem piersią, masz za mało lub za dużo pokarmu, pękają Ci brodawki, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym.
  7. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca karmienie dziecka piersią do 6 miesiąca życia.
  8. Boisz się pierwszej kąpieli noworodka w domu? Poproś o wizytę położnej ze szkoły rodzenia, do której uczęszczałaś.
  9. Kąpiele w pierwszych miesiącach życia powinny trwać jak najkrócej.
  10. Zawsze używaj kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla noworodków, dzięki temu unikniesz podrażnień skóry dziecka i możliwości wystąpienia na niej stanów alergicznych.
  11. Nie zapominaj o codziennej dezynfekcji kikuta pępowiny.
  12. Jeśli obawiasz się smarować dziecko oliwką, aby go nie upuścić po kąpieli, zamiast niej użyj specjalnych balsamów, które wchłaniają się w skórę noworodka podczas masażu.
  13. Czesz dziecku włoski (specjalną szczoteczką z miękkim włosiem) od pierwszych jego dni w domu, w ten sposób nie dopuścisz do powstawania ciemieniuchy.
  14. Zmieniaj pieluszkę przed każdym karmieniem, jeśli potrzeba to tuż po nim, od razu po oddanym stolcu, i nie rzadziej niż co 2-3 godziny.
  15. Kontroluj stan pupy dziecka. W razie jej zaczerwienienia użyj specjalnych maści np. sudocrem lub b-panthenol.
  16. Paznokcie obcinaj noworodkowi zawsze na prosto, nożyczkami z zaokrąglonymi końcówkami.
  17. Nie zapominaj o toalecie jamy ustnej noworodka.
  18. Dziecko już od pierwszych dni potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, dlatego trzymaj się konkretnych godzin kąpieli, zabawy, spacerów czy kładzenia spać.
  19. Zanim wyjdziesz na pierwszy spacer z noworodkiem wypróbuj kilka dni tak zwanego balkonowania, czyli wychodzenia z dzieckiem na balkon, lub jeśli takowego nie posiadasz stawiania wózka przy otwartym oknie. Oczywiście nie zapomnij ubrać maleństwa odpowiednio ciepło.
  20. Nie popadaj w szał zakupów. Noworodki szybko rosną i przybierają na wadze. Zbyt duża ilość ciuszków w danym rozmiarze sprawi, że możesz nie zdążyć wszystkiego wykorzystać.

Gdzie szukać pomocy w opiece nad noworodkiem?

W momencie kiedy pojawia się noworodek w domu, warto poszukać wsparcia u fachowców. Można je uzyskać jeszcze w ciąży podczas wizyt w szkole rodzenia. Położne podczas zajęć uczą bowiem opieki nad noworodkiem, oraz jego podstawowej pielęgnacji. Jeśli natomiast po porodzie wystąpią problemy z karmieniem piersią, zanim przejdzie się na mleko modyfikowane, które jest mlekiem zastępczym, warto skorzystać z konsultacji u doradcy laktacyjnego. Jeśli takowy nie przyjmuje w danej miejscowości, dostępne są porady telefoniczne lub online doradców laktacyjnych z Warszawy.

Artykuł napisała:
Beata Smoter – Dziennikarz

Źródła:

  • http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Pedagogika_Rodziny/Pedagogika_Rodziny-r2012-t2-n1/Pedagogika_Rodziny-r2012-t2-n1-s21-29/Pedagogika_Rodziny-r2012-t2-n1-s21-29.pdf,
  • http://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/Presentations0/2011-2Poplawska.pdf,
  • https://akademiaporodu.pl/noworodek/pielegnacja-noworodka-higiena-noworodka/.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.